USA hlásí skvělý rok, ale mizerné výhledy

Hospodářský růst v USA se v posledním čtvrtletí loňského roku dále zpomalil na 1,4 procenta, což je nejslabší tempo za posledního pět a půl roku. Definitivně se tak potvrdil výrazný útlum největší ekonomiky světa. Hrubý domácí produkt stoupl proti předchozímu čtvrtletí a v přepočtu na celý rok jen o 1,4 procenta po růstu o 2,2 procenta ve třetím čtvrtletí, oznámilo americké ministerstvo obchodu. Za celý loňský rok však vzrostla ekonomika USA o rovných 5 procent a vykázala tak nejvyšší roční přírustek od roku 1984, kdy ekonomika rostla o 7,3 procenta. Zasloužil se o to výkon v první polovině roku, kdy ekonomika rostla o více než 5 procent.

Růstové tempo posledního loňského čtvrtletí bylo nejpomalejší druhého čtvrtletí 1995, kdy se ekonomika potýkala s nadměrnou úrovní zásob. Zpomalení bylo výraznější, než se čekalo, protože analytici finančních trhů čekali zvýšení HDP o 1,9 procenta.

Zpráva o celkovém vývoji ekonomiky přišla v den, kdy se klíčový výbor Federálních rezerv USA (obdoba centrální banky) rozhoduje o dalším nastavení měnové politiky.

Předpokládá se snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu, které by zabránilo propadu do recese ekonomice, o níž šéf Fedu Alan Greenspan minulý týden řekl, že její růst se "blíží nule".

Spotřebitelské výdaje navzdory poklesu nákupu zboží dlouhodobé spotřeby zpomalily růst jen na 2,9 procenta z předchozích 4,5 procenta.

Pokles o 1,5 respektive 2,5 procenta však zaznamenaly podnikatelské investice a investice do bydlení, přičemž u firemních investic šlo o nejslabší číslo od konce roku 1991.

Vládní spotřeba po předchozím poklesu oživila o 2,9 procenta. Ke zpomalení ekonomiky přispěl i vývoj v zahraničním obchodě, kde se negativní bilance čistého vývozu zvýšila o téměř 15 miliard na 442 miliard dolarů.

Růst dovozu se sice prudce zpomalil na 0,5 procenta z předchozích 17 procent, export však přešel do poklesu o 4,3 procenta po předešlém růstu o 13,9 procenta.

Za celý rok 2000 vytvořila americká ekonomika zboží a služby v hodnotě 9320 miliard dolarů.

"Je to překvapivě slabé, skutečnost je však taková, že všichni víme, že v tomto čtvrtletí proběhla neuvěřitelná změna v  porovnání s prvním pololetím ... Rozdíl mezi čtvrtým a třetím čtvrtletím tak ukazuje, jak rychle sjíždíme z konce dolů," řekl k tomu pro Reuters Television hlavní ekonom firmy John Hancock Financial Services William Cheney.

Finanční trhy na zprávu o HDP výrazněji nereagovaly, protože obchodníci v první řadě čekají na večerní rozhodnutí Fedu.

Dolar se po počátečním poklesu vrátil k euru pod 93 centů, kursy amerických vládních obligací mírně posílily a na akciovém trhu se před skončením schůzky čeká stagnace.