USA podepsaly s Vietnamem historickou obchodní dohodu

Spojené státy uzavřely s Vietnamem historickou dohodu, která poprvé od konce vietnamské války založí mezi oběma zeměmi normální obchodní vztahy. Paktu o vzájemném otevření trhů bylo dosaženo po čtyřech letech vyjednávání a jádrem dohody je snížení cel na zboží a služby, ochrana práv duševního vlastnictví a zlepšení podmínek pro investice.

Dohodu, podléhající ještě schválení amerického Kongresu, oznámil na večerní ceremonii před Bílým domem prezident Bill Clinton, který si do Washingtonu odskočil z izraelsko - palestinského summitu v Camp Davidu.

Dohoda je dalším velkým krokem v procesu normalizace americko-vietnamských vztahů, který začal právě před pěti lety navázáním oficiálních diplomatických styků mezi oběma zeměmi.

Embargo na americký vývoz do Vietnamu zrušily USA teprve v roce 1994 a před rokem Washington oznámil, že obě země došly ke shodě na principech obchodní dohody.

Pro Vietnam je dohoda jedním z nejvýznamnějších hospodářských milníků od započetí tržních reforem na konci 80. let, protože získáním statutu Normálních obchodních vztahů (NTR, známý též jako doložka nejvyšších výhod), i když zatím jen na každoročně obnovovaném základě, se mu otevírá celý americký trh. Pakt rovněž pomůže Hanoji v jeho úsilí o vstup do Světové obchodní organizace, po němž by získal od USA trvalou doložku nejvyšších výhod.

Podle nedávné zprávy Světové banky může obchodní dohoda s USA vietnamský vývoz do USA více než zdvojnásobit na zhruba 770 miliónů USD ze 340 miliónů v roce 1996.

Loni Vietnam vyvezl do USA zboží za zhruba 600 milionů USD a celkový vzájemný obchod představoval necelou jednu miliardu USD. Průměrná úroveň amerických cel na zboží z Vietnamu se po vstupu dohody v platnost sníží z nynějších 40 na méně než tři procenta, která platí pro většinu ostatních zemí.

Dohoda rovněž podpoří příliv zahraničních investic do Vietnamu, který v posledním roce klesl na pouhou půl miliardu dolarů z vrcholných 2,8 miliardy ročně v letech 1996 a 1997, kdy byl Vietnam ještě považován za dalšího možného asijského ekonomického tygra. Ačkoliv se tato očekávání zatím nesplnila, obchodní činitelé USA přesto považují Vietnam za perspektivní trh pro americká telekomunikační zařízení, energetické systémy,
počítačovou techniku a software, zařízení pro těžbu ropy a plynu či letištní techniku a zdravotnické přístroje.

Dohoda s Vietnamem bude zřejmě čelit odporu týchž skupin, které vystupují proti přiznání trvalé doložky nejvyšších výhod Číně. Proti obchodním dohodám s nízkopříjmovými zeměmi jsou především odborové svazy, obávající se ztrát pracovních míst v tradičních průmyslových odvětvích. Ani tak však není jasné, zda Kongres schválí dohodu ještě letos, protože legislativa bude mít kvůli listopadovým volbám zkrácený podzimní rozvrh.

Vztahy USA a Vietnamu za poslední čtyři desítiletí

Duben 1960 USA a Vietnamská republika (Jižní Vietnam) uzavřely dohodu o přátelství a vzájemné pomoci. Dohoda se stala základem pro pozdější americkou intervenci.
Srpen 1964 Přestřelka v Tonkinském zálivu mezi americkým torpédoborcem Maddox a severovietnamskými torpédovými čluny. Americké letectvo zahájilo nálety na území severního Vietnamu. USA uvalily na Severní Vietnam obchodní embargo.
1965 USA vyslaly vojáky do Jižního Vietnamu.
31. března 1968 Zastaveny nálety amerického letectva na území Severního Vietnamu (VDR).
27. ledna 1973 V Paříži podepsány dohody o ukončení války a obnovení míru ve Vietnamu. V březnu 1973 dokončeno stahování amerických bojových jednotek z Vietnamské republiky.
30. dubna 1975 Severovietnamská armáda dobyla Saigon, jihovietnamská vláda kapitulovala. USA rozšířily embargo na celý Vietnam.
2. července 1976 Sjednocení Vietnamu ve Vietnamskou socialistickou republiku (VSR).
1978 Ztroskotaly tajné rozhovory mezi Hanojí a Washingtonem o normalizaci vztahů.
1988 Vietnam a USA začaly spolupracovat v otázce osudu amerických vojáků, kteří se ztratili v bojích.
Duben 1991 Washington předložil Hanoji plán na normalizaci vztahů a zrušení embarga. Obě strany souhlasily s otevřením americké vládní kanceláře v Hanoji.
Prosinec 1991 USA zrušily zákaz organizovaných cest do Vietnamu.
Duben 1992 Washington zmírnil obchodní embargo vůči Hanoji a povolil zřízení telekomunikačních spojů s Vietnamem.
2. července 1993 Americký prezident Bill Clinton uvolnil cestu pro obnovení zahraničních půjček Vietnamu.
13. srpna 1993 Prezident Clinton zmírnil obchodní sankce a povolil americkým firmám zapojit se do projektů ve Vietnamu.
3. února 1994 Prezident USA Bill Clinton odvolal obchodní embargo.
28. ledna 1995 USA a Vietnam podepsaly smlouvy řešící majetkové a jiné nároky z doby války a ustavující styčné úřady v obou hlavních městech.
15. května 1995 Vietnam předal americké delegaci dokumenty o nezvěstných Američanech.
11. července 1995 Prezident Clinton oznámil "normalizaci vztahů" s Vietnamem.
5. srpna 1995 USA a Vietnam oficiálně navázaly diplomatické vztahy. O den později ministr zahraničí USA Warren Christopher otevřel americké velvyslanectví v Hanoji.
7. dubna 1997 V Hanoji podepsána dohoda, podle níž Vietnam zaplatí USA dluhy ve výši 145 miliónů dolarů, které zdědil po bývalé jihovietnamské vládě.
10. dubna 1997 Americký Senát potvrdil Douglase "Peta" Petersona, vietnamského válečného veterána a bývalého válečného zajatce, velvyslancem v Hanoji. Funkce se ujal 9. května 1997.
25. července 1999 USA a Vietnam dospěly k základní dohodě o vzájemném obchodě. Hanoj později od dohody odstoupila kvůli údajným nerovným podmínkám.
13. července 2000 Americká vládní pověřenkyně pro obchodní jednání Charlene Barshefská a vietnamský ministr obchodu Vu Khoan podepsali obchodní dohodu.

Pramen:ČTK