USA: recese už je na dohled

Naprostá většina velkých amerických firem se po teroristickém útoku z jedenáctého září dostala do potíží. Ty se již stačily promítnout do hospodářských výsledků za třetí letošní čtvrtletí, a protože pokles odstartoval až na konci tohoto období, ekonomové očekávají pro příští měsíce ještě výraznější propady a s tím i recesi celého amerického hospodářství. Zpomalení americké ekonomiky se dotklo například amerických bank. Lídři trhu - Citigroup a J.P. Morgan Stanley - sice zaznamenali zisk, ten byl však výrazně nižší než ve stejném období loňského roku.

U Citigroup tak zisk ve výši 3,3 miliardy dolarů znamenal zhoršení výsledku o šest procent, v případě Morgan Stanley byly zisky o něco málo přesahující jednu miliardu dolarů nižší oproti loňsku dokonce o 26 procent. Ještě hůře si pak vedla Bank of New York, která dosáhla zisku "pouhých" 243 milionů dolarů, což bylo o třetinu méně než loni.

Podobně jsou v krizi i velké automobilky. Světová jednička General Motors zaznamenala ztrátu 368 milionů dolarů. Ve stejném čtvrtletí loňského roku přitom byla ještě v plusu blížícím se 830 milionům. Ještě vyšší, téměř dvojnásobnou ztrátu vykázal Ford. V uplynulém čtvrtletí to bylo téměř 700 milionů dolarů, loni přitom byl v zisku 888 milionů dolarů.

V tomto případě nejde zhoršení jen na vrub situaci po teroristických útocích. Na výsledcích se totiž projevilo, že obě firmy odepisovaly ztráty po uzavření některých továren a náklady na restrukturalizaci. Velmi výrazně se atentáty dotkly leteckého průmyslu a dopravy. Například zisk Southwest Airlines 82,5 milionu dolarů byl o 55 procent nižší, než kolik firma oznámila ve stejném období před rokem.

Ztráty ještě o 20 procent vyšší hlásí i jeden z největších poskytovatelů kurýrních služeb - společnost United Parcel Service -, který výrazně využívá leteckou přepravu. Zisk mu klesl na 568 milionů dolarů. Překvapivě se zatím drží Boeing, největší světový výrobce civilních letadel. Propouští a šetří, kde se dá, na jeho výsledcích se však krize zatím neprojevila.

Zisky mu v uplynulém kvartálu vzrostly o více než 14 procent na 713 milionů dolarů.
V Americe se stále hovoří o tom, jak je důležité, aby lidé nepřestali utrácet. Jinak by se totiž ekonomika mohla dostat do ještě větších problémů. Výsledky firem, jako je Coca-Cola nebo Philip Morris, jsou však z tohoto pohledu uspokojivé. Oba koncerny byly v zisku a udržely se na zhruba stejné úrovni jako loni.

Největší světový výrobce hraček Mattel dokonce zaznamenal růst zisku o 19 procent. Zhruba deset procent zisků naopak ztratila společnost McDonald's, vlastnící největší světový řetězec restaurací nabízejících rychlé občerstvení.
Také počítačové firmy ztrácejí.

Potvrzuje to příklad výrobce serverů Sun Microsystems, který se ocitl ve ztrátě 180 milionů dolarů. Loni byla přitom firma ještě zisková. Krizi v počítačích již pociťuje i největší producent operačních systémů na světě - Microsoft Billa Gatese. Ten sice dosáhl zisku, jenže proti loňsku byl o plných 42 procent nižší.