Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Kroky ECB nestačí. Evropa musí víc podpořit ekonomiku, vyzvaly USA

  • 101
Evropské úřady musejí posílit snahu o odvrácení hospodářského útlumu v regionu, protože kroky Evropské centrální banky (ECB) k podpoře ekonomiky samy o sobě nestačí. Řekl to americký ministr financí Jack Lew. Varoval, že Evropě hrozí „ztracená dekáda“ nízkého růstu.

„Jak ukazuje poslední vývoj ekonomiky, samotné kroky ECB nejsou k obnovení zdravého růstu dostatečné,“ řekl Lew. „Jsou zapotřebí rozhodná opatření národních úřadů a dalších evropských institucí ke snížení rizika, že se tento region propadne do výraznějšího útlumu,“ dodal.

ECB v posledních měsících ve snaze o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Šéf ECB Mario Draghi zopakoval, že banka je v případě potřeby připravena uskutečnit další nekonvenční opatření na podporu ekonomiky a že bude nadále držet úrokové sazby na nízké úrovni.

Také Draghi ve čtvrtek ale upozornil, že vliv samotné měnové politiky centrální banky na ekonomiku je omezený. Vyzval proto vlády k podpoře investic a ke strukturálním reformám nutným k posílení konkurenceschopnosti a snížení nezaměstnanosti.

Lew vyzval k podpoře poptávky

Eurozóna se loni vymanila ze své nejdelší hospodářské recese, která trvala rok a půl. Letos se ale kvůli slabým ekonomickým údajům objevily obavy z návratu recese. Na evropskou ekonomiku mají negativní dopady mimo jiné sankce související s ukrajinskou krizí.

Ministr ve čtvrtek vyzval, aby vlády, které k tomu mají prostor, využily rozpočtovou politiku k podpoře poptávky. Tlaku na zvýšení vládních výdajů v poslední době čelí zejména Německo, které je největší ekonomikou v Evropě.

Lew rovněž uvedl, že evropské země by měly k podpoře ekonomiky používat kombinaci rozpočtových, měnových a strukturálních opatření. Jeho výroky podle agentury Reuters naznačují, že hospodářská situace v Evropě bude v centru pozornosti víkendového zasedání skupiny předních vyspělých a rozvíjejících se zemí G20 v Austrálii.

Před situací v Evropě varoval v úterý i německý ekonom Hans-Werner Sinn. Šéf institutu Ifo řek, že Evropě hrozí deset let bez růstu kvůli bezhlavému nákupu toxických dluhopisů bankami. (více čtěte zde)

Tuzemští ekonomové v anketě iDNES.cz se většinou tak temných vyhlídek neobávají. (čtěte: Jen silné výroky. Ekonomové se temných předpovědí nebojí)

,