Část lidí v Perle už tři týdny nepracuje. Ilustrační foto.

Část lidí v Perle už tři týdny nepracuje. Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ústecká textilka Perla zkrachovala

  • 1
Textilka Perla z Ústí nad Orlicí zbankrotovala. Krajský soud jmenoval minulý čtvrtek insolvenční správkyni, která ve firmě převzala veškeré pravomoci.

Část lidí v Perle už tři týdny nepracuje, dosavadní zakázky si podnik nechává zčásti vyrobit v jiných textilkách. Firma není schopná platit faktury, plynárny jí odmítají obnovit přívod plynu. Ekonomické ztráty každým dnem rostou.

"Je to velká škoda. Podnik byl dost solidně technicky vybaven a jen kvůli neschopnému vedení a špatnému majiteli to takhle dopadlo, to je jednoznačné," řekl bývalý ředitel závodu 01 Vladimír Pecháček. Jenom závod v centru města, který vedl, měl ještě v roce 2005 přes čtyři stovky zaměstnanců. Nyní jich má celá firma kolem 150.

Insolvenční návrhy začali dávat zaměstnanci

Ředitel Zdeněk Radimecký považuje za začátek konce firmy podání návrhů na insolvenci od vlastních zaměstnanců. "Přišli s tím nejprve tři bývalí zaměstnanci, později se k němu připojili další čtyři. Ti čtyři měli velice významné pozice, to znamená, že z pohledu společnosti to vnímáme jako útěk před zodpovědností. Nakonec se připojila i broumovská textilka Veba," řekl Radimecký.

Perla dluží Vebě přes pět milionů korun. Dalšími věřiteli Perly jsou také Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu a společnost Východočeská plynárenská. Na areálu Perly jsou zástavní práva banky, státních orgánů i zdravotních pojišťoven. Perla dluží více než 12 milionů korun i městské firmě Tepvos.

Perla sídlí ve třech ústeckých budovách. Její pád odložil na neurčito chystaný prodej jejího největšího areálu v centru Ústí nad Orlicí, který chtěla koupit radnice za 61 milionů korun.

I když je bankrot tradiční firmy pro město špatnou zprávou, starosta Richard Pešek v tom z hlediska uvažovaného nákupu vidí výhodu.

"Budeme jednat pochopitelně se správkyní konkurzní podstaty, stále deklarujeme, že má město o areál Perly zájem. Výhodou je, že tam už nebude žádné tajemství, které pro nás bylo noční můrou. Jsem rád, že budu jednat s někým, kdo bude mít úplně všechno rozkryté. Jinak by hrozilo, že Perlu koupíme, ale po přepisu na katastr nemovitostí se objeví nový dluh," uvedl Pešek.

Podle něj věřitelé nedostanou od nikoho jiného víc, případní developeři půjdou jen po nejlukrativnější části majetku a tím věřitele neuspokojí. "Myslím si, že jsme jedinou a největší šancí věřitelů."

Schůzi věřitelů Perly svolal krajský soud na 9. říjen. V září musí insolvenční správkyně Eva Mlčochová předložit soupis majetkové podstaty dlužníka a seznam pohledávek.

Hromadné propouštění

Perla ústeckému úřadu práce zatím nenahlásila, ale úředníci očekávají, že se její pracovníci začnou ve větším počtu objevovat.

Paradoxem je, že podle dosavadního ředitele Zdeňka Radimeckého je o výrobky z Perly stále zájem. "Máme tuzemské i zahraniční zakázky, dokonce přicházejí i z netradičních zemí, například z Finska. Zájem je především o košiloviny a luxusní košiloviny, někdy se speciálními nemačkavými a chladivými úpravami," uvedl Radimecký.