Vrátnice továrny Eta v Hlinsku

Vrátnice továrny Eta v Hlinsku | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ústup Ety z Hlinska ohrožuje i další firmy, třeba pivovar

  • 19
Hlinsko se vzpamatovává ze šoku způsobeného koncem výroby v Etě. Tradiční výrobce malých elektrospotřebičů pro domácnost propouští desítky lidí, kteří jen stěží budou hledat práci. Pokud by úpadek významného zaměstnavatele pokračoval, poškodí to i další firmy v regionu, třeba pivovar.

"S volnými místy je to tu špatné. A nevíme bohužel nic o tom, že by se některá ze zdejších firem chystala přijmout větší počet zaměstnanců," uvedl vedoucí hlinecké pobočky úřadu práce Petr Sádovský.

"Vedení nemá o výrobě páru"

Jarní vlna výpovědí se týká asi 70 lidí. Zaměstnanci však o ní nechtějí mluvit, bojí se o místa. Ochotná poskytnout svůj pohled na situaci však byla dlouholetá skladnice Jiřina Mikešová, která před několik měsíci odešla do důchodu.

Jak si vysvětlujete konec výroby v Etě?
Nevyplatí se. Dovážejí se krámy z Číny. Musely se prohlížet a přebalovat, byly plesnivé a špatně uskladněné, některé byly v zoufalém stavu. To my bychom si do světa nemohli dovolit poslat.

Tušila jste, že to přijde?
Lidé to tušili už spoustu let. Jakmile se soběstačná fabrika, která si vyráběla motory i filtry do vysavače, začne rozkouskovávat, pak to takhle dopadá.

Nechtěli jste moc velké platy?
To jistě ne, v Hlinsku byly hodně nízké. Ženské dělají na pásech za osm až devět tisíc korun. Ty makají tak, že mají odpravené ruce a chodí na operace se syndromem karpálního tunelu. Já jsem měla jako skladnice průměr platu přes 11 tisíc korun.

Co soudíte o vedení firmy?
Jsou mezi nimi lidé, kteří nemají o výrobě ani páru. Ředitel se chválil, jaký je hospodář, že bance odvedl miliony, já mu však přede všemi řekla, že nejsem pro ty hospodáře, kteří dají jednomu dobytku hodně, aby se přežíral, a druhého nechají chcípnout hlady.

Vedení firmy si pozvalo odboráře a na grafech jim vysvětlilo příčiny propadu firmy a důvody přesunutí výroby elektrospotřebičů do Milotic nad Bečvou. (více o tomto rozhodnutí čtěte v předchozím článku)

"Výpovědi začnou ve druhé polovině května. Smutnou zprávou je, že zaměstnavatel hodlá vyplatit pouze zákonné odstupné, takže musíme ještě jednat o kompenzaci hromadného propuštění a zvýšeném odstupném zaměstnancům pracujícím ve firmě desítky let," řekla předsedkyně odborů Alena Šírová.

Za poslední dva roky se podle ní platy nezvedly, o řadu benefitů zaměstnanci přišli, třináctého platu se dvakrát nedočkali. Lidé v Etě si na sebe v podstatě nevydělali a je možné, že skončí nejen dělníci.

Současný management zatím zůstává. Stejně jako ekonomický úsek, centrální sklad, servis, část obchodního oddělení a vývojáři.

Eta byla tahounem průmyslu na Hlinecku a její výplaty pomáhaly i prosperitě dalších firem v okolí.

Potvrzuje to i Lenka Vedrová, obchodní ředitelka pivovaru Rychtář: "Situace v Etě je nepříjemná pro celé město. Pokud by měla skončit nejen výroba, ale i další profese, hodně se to v regionu projeví. U nás třeba i tak, že při větším počtu nezaměstnaných se bude pít méně piva."