Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Útoky na Libyi prodraží ropu, neklid navíc narůstá i jinde

  • 64
Pokud se v Libyi nepodaří nalézt zázračně rychlé řešení, mohou ceny ropy zamířit hned zkraje týdne jen jediným směrem - vzhůru. Zatímco v pátek se barel ropy Brent prodával za 113,93 dolaru, pondělí může přinést i prolomení stodvacetidolarové hranice.

Libye navíc není jediným místem, ke kterému by se měly upírat oči řidičů nervózních ze současných cen pohonných hmot.

"Blízký východ a severní Afrika jsou jako sud s prachem, u kterého pomalu hoří zápalná šňůra. Útoky na Libyi a nepokoje v Bahrajnu, které způsobují napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií, mohou snadno vést k explozi," říká šéf australské firmy Commodity Broking Services Jonathan Barratt.

"Rozhodující bude, jak to dopadne mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Zatím se krotí, ale jestli po sobě začnou střílet, ceny by se se rychle mohly dostat na rekordní úrovně," dodává.

Napětí, které se šíří regionem a po lednové revoluce přeskočilo z Tuniska do dalších zemí jako je Egypt, Jemen, Bahrajn nebo Libye, zvedlo ceny ropy od začátku roku o dvacet procent. V únoru se za barel (159 litrů) platilo 120 dolarů, což bylo nejvíc od poloviny roku 2008. Tehdy se v jednu chvíli cena ropy dostala až těsně ke 150 dolarům.

Libye je dvanáctým největším exportérem ropy na světě. Od počátku nepokojů se ale její denní produkce smrskla z obvyklých 1,6 milionu barelů na pouhých 400 tisíc. A pokud budou válečné operace pokračovat, zastaví se těžba nejspíš úplně.

Exportéři ropy - graf

,