Ve frontě na pivo

Ve frontě na pivo - Fronta na pivo byla dlouhá, ale každá naplněná sklenice potřebuje svůj čas | foto: iDnes - Mira Galanová

Utopence vítaly letošní zimu

Starý Plzenec - Zimu lze uvítat různě. Na lyžích, na zabíjačce nebo v hospodě. Velmi originální způsob zvolili v polovině listopadu ve Starém Plzenci. Slavnosti Vítání zimy tady totiž vyvrcholily vyhlášením výsledků soutěže o nejchutnějšího utopence, jedné z nejtradičnějších pivních lahůdek.

"Spojení těchto dvou věcí je naprosto pochopitelné: Morana je utopenec, utopenec je však také vynikající typicky český lidový pokrm. Společná oslava se tedy přímo nabízela," vysvětlil Václav Senjuk, autor nápadu celé akce.
O vítězi buřtového klání rozhodla odborná porota už v pátek večer. Hodinu a půl trvalo ochutnávání. Nakonec porota rozhodla takto: nejvíce bodů získaly utopence Otakara Lipolda z Prahy, druhé místo obsadila se svým výtvorem Helena Matasová ze Starého Plzence, o třetí místo se podělily Alexandra Berková z Poděbrad a Hana Mračková ze Starého Plzence. "Každý z hodnocených vzorků byl něčím zvláštní. Například utopence připravované dámami byly povětšinou jemné chuti, pánové dali přednost ostřejším ingrediencím. Je to pochopitelné, protože k tomuto pokrmu patří pivo a po ostrém je větší žízeň," popsal Senjuk.
"Utopence připravuji tak čtyřikrát do roka, většinou pro kamarády. Přesný recept na ně nemám, jen zálivku připravuji přibližně stejně. Ostatní už záleží na momentální fantazii. Letos jsem například přidal kyselou okurku, kterou běžně nepoužívám," přiznal vítěz. Ten v loňském roce obsadil třetí místo. "Hodně jsem věnoval také estetické stránce, protože vloni mě překvapilo, že i to se hodnotí. Tentokrát jsem nic neponechal náhodě, hodně jsem si při přípravě pohrál a jak je vidět, vyplatilo se," říká Otakar Lipold. Důležitá je podle něj také doba, kdy se utopenci konzumují. "Někdo říká, že čím déle jsou naložení, tím chutnají lépe. Já si však myslím, že ideální jsou tak týden až deset dní. Potom už buřty ztrácejí svoji charakteristickou chuť," míní Lipold. Přestože obchody nabízí ke koupi téměř vše, na co si člověk vzpomene, soutěž ve Starém Plzenci dala za pravdu všem, kteří říkají, že nad domácí stravu není. "Jen tak pro zajímavost jsme nakoupili také několik vzorků z velkoobchodu. Ty skončily na posledních místech. Zkrátka doma vyráběný utopenec přetrvá ještě dlouho," říká Václav Senjuk.
"Je to těžké porovnávat domácí a koupené utopence. Ty domácí jsou určeny k rychlé spotřebě, ale kupované musí v obchodě vydržet i několik týdnů. Proto do nich výrobci přidávají sůl, která však původní chuť zcela přehluší," zastává se poražených utopenců vítěz Otakar Lipold.
S verdiktem poroty souhlasili i účastníci odpolední veselice "Vítěz byl bezkonkurenčně nejlepší. Jeho utopenci jsou sice ostřejší, ale tak akorát," zhodnotila vítězný vzorek Jiřina Sůvová. "Manžel také připravuje velice chutné utopence. Tyhle jsou ale opravdu vynikající," dodává Stanislava Sobotková. Její manžel letos ještě sbíral zkušenosti.
Recept na utopence
Základní ingrediencí je nálev, do kterého patří bzenecký ocet, nové koření, bobkový list, černý a bílý pepř a trochu vody. Tohle všechno povaříme a potom necháme vystydnout. Buřty oloupeme, nakrojíme, okořeníme mírně pálivou paprikou (nejlepší je jihoslovenská nebo maďarská), vložíme kolečko cibule a kyselé okurky. Naplněné a ochucené buřty vložíme do sklenice a zalijeme studeným lákem. Necháme týden naložené.