Užitečné rady

* Nekupujte krémy s prošlou záruční lhůtou.
* Nekupujte krémy s prošlou záruční lhůtou. Také není dobré používat několik let staré opalovací přípravky, které přes zimu doma skladujete. Ochranné faktory mohou ztratit svůj účinek.

* Vždy se zaměřte jen na takový přípravek, který obsahuje UVA i UVB ochranné faktory.

* Vybírejte výšku ochranného faktoru podle svého fototypu. Co je vhodné pro člověka s tmavou pletí a černými vlasy, to je nedostačující pro blondýna s modrýma očima.

* Ve světě existuje několik norem týkajících se kvality ochranných faktorů. Nejpřísnější a nejkvalitnější je australská. Pokud je produkt podle ní vyroben (mělo by to být na obale uvedeno), ochranné faktory filtrují minimálně 95 procent záření, které na kůži dopadá.

* Pro alergiky a dětskou pokožku jsou mnohem bezpečnější a vhodnější prostředky obsahující fyzikální filtry. Chemické filtry mohou zvyšovat riziko vzniku kožních alergií.

* Ideální opalovací přípravek by měl obsahovat kromě spolehlivých ochranných faktorů i další složky, které regenerují kůži a zpomalují její předčasné stárnutí. Například vitaminy (C, B, betakaroten) či panthenol.

* Zásadně se mažte vždy 20 až 30 minut před sluněním. Na pláži už je pozdě. Přípravek totiž začíná účinkovat přibližně až po 20 minutách.

* Přestože používáte voděodolný prostředek, po každém koupání se namažte znovu. Krém sice po určitou dobu ve vodě vydrží, ale ochrana nemusí být po koupání dostatečná. A pozor, saponáty vymyjí prostředky na opalování snadněji než samotná voda.

* Nespoléhejte na samoopalovací krémy. Pigmentace jimi vyvolaná má účinnost pouze faktoru 2. Tyto přípravky nejsou určeny jako ochrana před sluncem.

* Lidé, kteří onemocněli kožním nádorem, by nikdy neměli v českých podmínkách používat nižší faktor než 15, u moře či na horách ještě mnohem vyšší.


Témata: Test iDNES.cz