V Bangladéši páchnou špinavé peníze

  • 1
Špinavé peníze v přeneseném významu tohoto označení zřejmě obíhají ve všech zemích světa. Všude lze také najít bankovky a mince znečištěné a ohmatané lidskýma rukama. V Bangladéši jsou však bankovky opravdu špinavé a dokonce i páchnou. A to tak, že je bude muset centrální banka nahradit novými.

Špína a zápach peněz už vadí i prodejcům ryb, kteří jsou zvyklí na ledacos. Právě na rybích trzích ale bankovky zřejmě na sebe naberou největší část nečistot.

Papírové bangladéšské peníze se přestávají vracet z oběhu, protože lidé se snaží z obchodníků vymámit spíš mince, které nepáchnou.

"Cítím se velmi nepříjemně, když si beru od prodejců peníze, které jsou nejen upatlané, ale často navíc příšerně smrdí," řekl jeden ze zákazníků Tanveer Ahmed na rybím trhu.

Trhovci ale nechtějí vzít vinu jen na sebe. Tvrdí, že je po Bangladéši rozptýlená stejně, jako peníze.

"Zákazníci často nechtějí bankovky, které jim vracíme, ale co můžeme dělat, když my zase dostáváme ušmudlané a potrhané peníze od nich. A oni se ještě rozčilují, když je odmítneme brát," říká.

Centrální banka chce proto špinavé papírové peníze vyměnit i přesto, že komerční banky protestují. Budou totiž muset otevřít zvláštní přepážky.

V Bangladéši se platí bankovkami v nominální hodnotě jedné, dvou, deseti, 20, 50, 100 a 500 tak, přičemž jedna taka je 1,7 amerického centu nebo také asi 50 českých haléřů.

Poškozené a "ušmudlané" jsou všechny nominální hodnoty s výjimkou pětistovky.

,