V červenci se vrátilo mírné zlevňování

  • 2
Jásot ekonomů nad tím, že ceny začaly znovu růst a trh se vrací k normálu, dlouho nevydržel. Po červnovém zdražení se v červenci do Česka opět vrátila mírná deflace. Ceny ve srovnání s prvním prázdninovým měsícem loňska klesly o 0,1 procenta. A opět se o to zasloužily hlavně potraviny.

V porovnání s předchozím měsícem se však ceny zvedly o 0,1 procenta, což je nejnižší červencový přírůstek od roku 1992.

 

 

 

Inflaci táhlo nahoru zdražení zájezdů a rekreací, dolů ji tlačily potraviny.

Indexem z nich v červenci nejvíc zahýbaly brambory, které se o měsíc dříve postaraly o letošní první růst cen. V červenci ale zlevnily téměř o polovinu.

Nájmy v bytech přestaly růst

V meziročním srovnání zdražovalo hlavně bydlení, ale také poštovní poplatky nebo pojištění. Opačný vliv, který nakonec převážil, mělo snížení cen potravin, oděvů a dopravy.

"Trh v průměru očekával, že inflace zůstane v meziročním srovnání jen na nule. Propad do deflace byl způsoben především tím, že letos nedošlo na rozdíl od loňska ke změně regulovaného nájemného," hledá důvody Vladimír Pikora z Volksbank.

Totéž si myslí i Pavel Sobíšek z HVB Bank, který dodává, že na rozdíl od loňského července navíc letos nedošlo ke zvýšení telekomunikačních poplatků.

"Další deflaci zamezí nejen avizované zvýšení cen některých potravin (vepřové maso, vejce), ale také loňské výrazné cenové propady vyvolané silnou korunou, které se do meziročního indexu cen postupně přestanou promítat," dodává Sobíšek.

Ivo Nejdl z Raiffeisenbank konstatuje, že kapacity v ekonomice nejsou využity a výrobci a prodejci snižují ziskové marže, aby si uchovali podíl na trhu.