Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

V Česku přibývá novodobých otrokářů, stát je neumí účinně potrestat

  • 160
Chapadla podvodníků, kteří načerno zprostředkovávají práci cizincům a často je i vykořisťují, pronikají i k velkým firmám, které musí dbát na svou pověst. Příkladem je Tesco nebo Agrofert, v minulosti Lesy ČR. V jejich prostorách odhalily úřady ilegální cizince, které tam dodal zprostředkovatel.

Státu přitom unikají miliardy korun ročně - na daních, na zdravotním a sociálním pojištění, ale s problémem si neví rady. Teď se začíná diskutovat o tom, že by část odpovědnosti nesli i odběratelé na konci řetězce a museli si zprostředkovatele ohlídat.

Nelegální zaměstnávání kontroluje Státní úřad inspekce práce. Může udělit pokutu maximálně deset milionů korun. Udělal tak třeba v případě 22 Vietnamců na pracovišti Vodňanské drůbeže v jihomoravském kraji. Neměli smlouvy ani povolení k práci, zjistili v říjnu 2012 inspektoři. Zprostředkovatel Edvard Petřík dostal pokutu 7,3 milionu korun. „Nemám vám k tomu co říct. Jak jste našla mé telefonní číslo?“ divil se právník Petřík, který dál podniká.

Podle drůbežářů jde o nedorozumění. „Sdružení JUDr. Petříka mělo v minulosti v areálu naší provozovny Modřice pronajaté nebytové prostory, kde pro něj pracovali jeho zaměstnanci či členové sdružení. Nešlo o naši výrobu a naše pracovníky,“ říká Karel Hanzelka, mluvčí holdingu Agrofert, pod kterou Vodňanská drůbež patří (Agrofertu patří také vydavatel MF DNES a iDNES.cz, společnost Mafra, pozn. red.).

Na pracovišti jiné firmy v Jihomoravském kraji, Frigoprima, našli inspektoři opakovaně v létě 2012 a 2013 nejprve 12 a poté 16 vietnamských pracovníků - bez povolení k práci, bez pracovní smlouvy. „Zpracovatelskou činnost mezi zaměstnanci zabezpečovali také zaměstnanci dodavatelů a osoby na živnostenský list,“ říká Jiří Macíček, náměstek ředitele inspekce práce.

Nikdo za nic nemůže?

Dodavatelé Z.Y.M. CZ (dnes v likvidaci), Družstvo Vožak a Specializované družstvo VIPA Morava dostali pokutu devět milionů. Ředitel firmy Frigoprima, která úkol zadala, prý o nelegálních zaměstnancích ani o kontrolách nic neví.

„Nebyli jsme v této věci nikým kontaktováni ani vyrozuměni. Vietnamští pracovníci v naší firmě nikdy nepracovali. Věc se týká personálních agentur, reakci hledejte tam,“ říká ředitel Frigoprima Radek Kolmačka.

Podle inspekce však Frigoprima o kontrole na svém pracovišti musela vědět. „Byla taky kontrolována a vyjadřovala se i k oněm dalším kontrolovaným provázaným firmám, které byly nakonec pokutovány,“ říká Macíček.

„Na vrcholu je firma, která zadává - je uživatelem pracovní síly, pak je několik úrovní subdodavatelů a na konci to nemusí být nutně jen zahraniční, ale i čeští pracovníci. Setkáváme se v řadě případů s nevyplácením mezd, je velmi těžké se domoci nápravy - uživatel pracovní síly na vrcholku odmítá, že by byl odpovědný za situaci dole v subdodavatelském řetězci,“ říká Marek Čaněk z Multikultuvního centra Praha, které pracuje s migranty v Česku.

Aktuálně se podílí na tom, jak zařídit, aby odpovědnost nesly všechny články řetězce. Na konci listopadu na toto téma uspořádal expertní skupinu za účasti neziskovek, státních institucí a vykořisťovaných cizinců.

A do třetice - kontroly našly nelegálně zaměstnané cizince (Ukrajince, Uzbeky, Moldavany) také v řetězci Tesco Stores na Smíchově. Dodala je tam firma Agentura VoPa, která dostala pokutu 2,5 milionu korun.

„Uvedenou skutečnost jsme nevěděli, brigádníci byli přidělováni na základě smlouvy o dočasném přidělení zaměstnanců. Po zjištění jsme se zmíněnou společností s okamžitou platností ukončili spolupráci,“ říká mluvčí Tesco Václav Koukolíček. Ujišťuje, že firma udělala kontrolní opatření, aby se už podobná situace neopakovala, a více najímá brigádníky sama.

Nejde ohlídat vše

Za prvních osm měsíců letošního roku dostal Státní úřad inspekce práce
1 185 podnětů na nelegální zaměstnávání a na jejich základě provedl 965 kontrol. Od roku 2012, kdy k těmto kontrolám získal pravomoci, provedl 96 tisíc kontrol a odhalil 4 139 ilegálně pracujících cizinců.

Rekordní pokuta zatím činila osm milionů korun. Majitelé zprostředkovatelských firem však obviněni nejsou a v činnosti často pokračují - pod hlavičkou jiných firem.

Nastavení systému je totiž děravé od počátku, kdy cizinec nenastoupí u firmy, která na něj od úřadu práce získala povolení. Že tam nepracuje, se úřad dozví, jen pokud to firma nahlásí. Nebo na to přijde jedna z kontrol inspektorů.

Nikomu nepřijde divné, že celou dobu za dotyčného nikdo neodvádí sociální a zdravotní pojištění. Neinformovaný cizinec se pak stává manipulovanou hračkou v rukou podvodníků. Úřady vydávají zprostředkovatelům nová povolení k práci a ministerstvo vnitra cizinci dál prodlužuje pobyt.

Stav kolem otrocké práce v Česku kritizuje i aktuální zpráva amerického ministerstva zahraničí o obchodování s lidmi. Konstatuje mimo jiné, že zde jen málokdy dochází k obvinění lidí odpovědných za obchod s lidmi, o odsouzení nemluvě.