V Česku ubývá ploch s bramborami

Havlíčkův Brod - V České republice klesly za posledních osm let plochy osázené bramborami nejvíce z postkomunistických zemí s výjimkou východní části Německa. Plochy brambor se za toto období snížily zhruba o polovinu na letošních 54,2 tisíce hektarů. "Další pokles by znamenal, že tuzemské bramborářství nebude soběstačné, což povede k závislosti na dovozech," řekl předseda Ústředního bramborářského svazu František Novák při zahájení 11. bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě.

Novák předpokládá, že v jarních měsících příštího roku bude na domácím trhu nedostatek kvalitních tuzemských brambor, což se odrazí v růstu jejich ceny. Situaci zhoršil kvůli špatnému počasí i častý výskyt plísní a dalších chorob brambor, které tak bude obtížné déle skladovat. Navíc i Evrospaká unie letos zaznamená nižší úrodu a z toho plynoucí růst ceny hlíz.

Největší meziroční pokles ploch o patnáct tisíc hektarů zaznamenali domácí zemědělci právě letos. „Krátkodobou příčinou poklesu ploch byla loňská nadúroda brambor a z ní plynoucí nízké ceny této komodity,“ podotkl Novák. Mezi dlouhodobé důvody patří nedostatek investic na modernizaci a obnovu zemědělské techniky.

Pro zajištění soběstačnosti trhu s bramborami je podle Nováka nutné dosahovat vyšších výnosů. „Existuje hodně podniků, které brambory pěstují okrajově bez kvalitních technologií,“ řekl. Takové firmy však podle něj z trhu odejdou a jejich místo by měly nahradit specializované podniky, které investují do techniky.

Výkonná technika pro sadbu, sklizeň, úpravu a skladování brambor patří také podle ředitele Výzkumného ústavu bramborářského Bohumila Okála k předpokladům vyšších výnosů. Ty ovlivňuje dále používání kvalitních odrůd, certifikované sadby, ochrana proti škůdcům a také dostatek hnojiv.

Podle odhadu Českého statistického úřadu letos zemědělci sklidí 1,137 milionů tun brambor při průměrném hektarovém výnosu 20,94 tuny. Výnosy farmářů v Evropské unii běžně přesahují třicet tun, v Nizozemsku dokonce čtyřicet tun.