První virtuální měna v ČR Czech Crown Coin (CZC).

První virtuální měna v ČR Czech Crown Coin (CZC). | foto: CZC

V Česku vznikla první virtuální měna, stránky napadají hackeři

  • 104
V Česku byla ve čtvrtek v poledne vydána první virtuální měna s názvem Czech Crown Coin (CZC). Jeden ze zhruba dvou stovek potomků známého Bitcoinu umožní platby přes internet, zatím ale webové stránky bojují s útoky hackerů.

Virtuální měna je alternativní platidlo, které nemá hmotný ekvivalent a není regulováno národními bankami. Praotcem a nejpopulárnějším kybernetickým platidlem ve světě je Bitcoin. Kolem virtuálních měn se ve světě točí zhruba jeden milion nadšenců, především spekulantů, v Česku se počítají na nízké tisíce.

Internetové stránky Czech Crown Coin však krátce před vydáním měny před čtvrtečním polednem nefungovaly. „Někdo se do nich naboural a úmyslně zahlcuje celý server. Je to v pořadí už několikátý, ale zatím největší útok,“ řekl iDNES.cz spoluautor měny Ladislav Faith. Za projektem vedle něj stojí dalších pět lidí, většinou IT specialistů a nadšenců.

Vyděračský e-mail

"Zdravím pane Faith. Mám pro vás nabídku o vzájemné spolupráci. Převeďte mi na účet 500 000 Kč a vaše stránky czechcrowncoin budou opět přístupné. Oba víme, že projekt si vydělá daleko více než hloupých 500 000 :) Nepletu se? Nezapomeňte na fakt,  že nedostupné stránky nevydělají nikomu ani jednu korunu :),"

Hackerské útoky pokračovaly i po poledni, kdy byl ukončen testovací provoz a byl spuštěn hlavní server, který zajišťuje provoz e-peněženek. Dva největší útoky pocházely z Ruska. Faith přeposlal redakci iDNES.cz e-mail, ve kterém mu anonym za 500 tisíc korun slibuje zpřístupnění stránek. (jeho znění je ve vedlější tabulce)

Společnost vydává 100 milionů mincí, z nich se ještě polovina bude takzvaně těžit - virtuální mince může kdokoliv zdarma získat, výhodu má ale ten, kdo má lepší hardwarovou výbavu počítače. Ta totiž rozhoduje o rychlosti těžby, neboli získání měny do virtuální peněženky. Hodnotu měny určí teprve její uvedení na virtuální burzu. Její autoři usilují o uvedení na burzu v USA a v Číně. O zalistování by měli rozhodnout lidé, kteří s měnami na těchto burzách obchodují.

Virtuálními penězi je možné platit přes internet okamžitě do celého světa. Od ostatních měn se liší použitým skriptem. „Lidé si můžou být jistí bezpečností jako u každé jiné měny,“ říká Faith. Systém je podobný jako u Litecoinu, což je podle něj třetí nejsilnější kryptoměna na světě.

Internetové stránky první české virtuální měny.

Přestože v Česku jsou virtuální měny zatím málo populární, vznikají zde i speciální bankomaty na tuto měnu. Jeden otevřela například společnost World BTC Business na pražském Smíchově. Bitcoinem je možné platit v desítkách tuzemských obchodů (více čtěte zde).

„Virtuální měny jsou nyní ve světě určitým módním hitem. Je ale otázkou, zda nově vznikající měna osloví českou veřejnost, která je ve finančních otázkách poměrně konzervativní,“ uvažuje hlavní ekonom Uni Credit Bank Pavel Sobíšek. Podle něj vzniklo do této chvíle ve světě kolem 200 virtuálních měn. „Osobně si nemyslím, že se CZC stane všeobecně uznávaným platidlem,“ dodal.

Nedůvěru k tomuto platidlu má i analytik Cyrrus Tomáš Menčík. "Je to snaha vést se na vlně Bitcoinu, který sám má pošramocenou pověst," hodnotí počin. "Podle mého názoru to má jen velmi malou šanci prorazit a už vůbec ne jako měna. Možná jako spekulativní investiční nástroj, ale po zkušenostech s Bitcoinem (krach Mt.Gox, hackerské útoky) si tato nová česká aktivita bude jen těžko získávat důvěru."