Aleš Mich a Pavel Kohout

Aleš Mich a Pavel Kohout | foto: iDNES.cz

V Česku startuje nový investiční fond. Řídit jej bude robot

  • 30
Investiční skupina AMISTA založila ve spolupráci s ekonomy Alešem Michlem a Pavlem Kohoutem fond, který bude poprvé řídit robot prostřednictvím matematického algoritmu. Projekt, který získal licenci ČNB, se zaměří na americký trh. Ekonomové si slibují, že od investorů získají miliardu korun.

Nový fond QUANT získal licenci od České národní banky a v pondělí byl zveřejněn zápis do obchodního rejstříku. Investiční fond bude platit daně v Česku. Je zajištěn do korun, jeho banka bude Česká spořitelna a auditorem KPMG.

Škola investora: jak vyzrát na riziko, radí investiční analytik Tůma

Řídící algoritmus robota, který bude fond spravovat, je založen na porovnání množství peněz v oběhu v USA s cenami akcií v USA. Na bázi tohoto výpočtu a s přihlédnutím k potvrzujícím makroekonomickým indikátorům algoritmus rozhodne o rozložení portfolia mezi americké akcie a dluhopisy.

„Pokud algoritmus vyhodnotí, že americké akcie jsou předražené, fond bude mít jen minimum akciové složky, i 0 procent, a bude hlavně v dluhopisech. Naopak, pokud algoritmus vyhodnotí, že akcie jsou levné, fond bude mít až 100 procent v akciích,“ vysvětluje spoluzakladatel projektu Pavel Kohout.

Algoritmus QUANT

QUANT je pojem z anglického slova „Quantitative“ – kvantitativní. „Quantitative fund“ je termín pro fondy řízené matematickým algoritmem. Algoritmus signalizuje, zda je investice atraktivní nebo není, a netrpí chybami lidského faktoru.

„Představte si finanční trhy jako šachy - Deep Blue, šachový superpočítač postavený firmou IBM, v roce 1997 porazil velmistra Garri Kasparova,“ říká spoluautor projektu Aleš Michl. „Podobně QUANT je schopný porážet portfolio manažery - avšak nikoli hrubou výpočetní sílou, nýbrž odolností vůči stresu a emocionálnímu vypětí. Portfolio manažer není imunní vůči politickým událostem a ekonomickým zvratům se značným emocionálním nábojem, algoritmus ovšem ano,“ dodává Michl.