V českých lázních přibývá cizinců

  • 7
Léčit se v tuzemských lázních je pro cizince stále větším lákadlem. Loni se v českých a moravských lázních léčilo na 126 tisíc zahraničních hostů, což je více než třetina všech návštěvníků. Před deseti lety jich bylo pětkrát méně. Růst počtu zahraničních hostů se přerušil loni, kdy Česko zasáhly povodně.

Velká voda navíc zasáhla i Německo, odkud přijíždí nejvíce hostů. Letos proto lázně doufají v mírné zlepšení situace. Počet zahraničních hostů by se mohl vyšplhat ke 130 tisícům.

Cizince vidí majitelé českých lázní velmi rádi. "Zahraniční klientela je lukrativnější," potvrzuje Hana Heyduková, ředitelka Františkových Lázní, které mají z ciziny asi polovinu hostů. Stejně jako v ostatních lázeňských střediscích jde převážně o Němce, kteří tvoří dvě třetiny zahraničních hostů.

"Němcům se v našich lázních líbí natolik, že od roku 1998 v nich tráví dvakrát delší dobu než na počátku 90. let," pochvaluje si David Gladiš, šéf agentury Czech Tourism, která se do Česka snaží cizince přilákat.

Letos příjezdy Němců komplikuje tamní špatná hospodářská situace, kdy lidem zbývá méně peněz na útratu. Některé lázně však dokážou využít i této nepříznivé situace. "Naše ceny jsou nižší než v lázních v Německu, takže pro důchodce, kteří hlavně patří mezi naše hosty, to je lukrativní," říká Heyduková.

"V letošním roce poklesly tržby od zdravotních pojišťoven a od tuzemských klientů, ale naopak narostly od těch zahraničních," říká ředitel Lázní Libverda Milan Richtr. Němci zde tvoří asi třetinu hostů.

Majitelé českých lázeňských středisek se proto na hosty z ciziny často zaměřují. Například jim výměnou za lepší služby účtují více než Čechům. Agentura Czech Tourism odhaduje průměrnou útratu klienta z ciziny na den včetně ubytování na 101 dolarů, tedy asi tři tisíce korun. Nejvíce peněz zde nechají Rusové (4300 korun), kterých přijíždí ročně 15 tisíc hlavně do Karlových Varů a Mariánských Lázní.

Dalším atraktivním, ačkoli zhýčkaným hostem vyhledávajícím léčivé vody jsou Izraelci. "Těch jezdí zhruba stejně jako loni, bezpečnostní situace je nijak neovlivnila," říká šéf obchodního oddělení Lázní Luhačovice Jiří Dědek. Právě tyto hosty považuje za nejnáročnější.

"Izraelci trvají na svých požadavcích až do extrému a často je mění, ať už jde o léčebné procedury, či stravu, takže je třeba vždy rychle reagovat," popisuje Dědek.

Kromě vyšších útrat je na zahraničních lázeňských hostech sympatická i délka jejich pobytu. Zatímco běžný turista nepobude v Česku déle než tři dny, lázeňský se zdrží 13 dnů. Češi si užívají léčivých vod ještě déle, a to 18 dní.

Stoupající zájem o české a moravské lázně potvrzuje i jejich přibývající množství. "Ze všech východoevropských zemí se jedině v Česku během posledních pěti let zvýšil počet lázeňských kapacit o více než třetinu, o pětinu se zvýšil počet pokojů," říká David Gladiš.

Přesto však okolní země šlapou tuzemsku na paty. "Maďarské lázně jsou sice dražší než tuzemské, ale mají dobře vybudovanou infrastrukturu, kvalitní služby a více termálů než my," říká Dědek. Maďaři navíc věnují propagaci své nabídky pro turisty pětkrát více peněz než Češi.