Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Osm procent světového bohatství se skrývá v daňových rájích

  • 29
Karibské ostrovy, Singapur, ale i Lucembursko v samém srdci Evropské unie jsou místa, kde leží majetek v hodnotě přesahující sedm bilionů dolarů, tedy zhruba 155 bilionů korun. Jde o peníze, které si v daňových rájích ukryly převážně evropské firmy.

V daňových rájích je ukryto celkem 7,6 bilionů dolarů, což je osm procent světového bohatství, vyplývá ze studie odborného časopisu Journal of Economic Perspectives, na kterou upozornila agentura AFP.

Podle autora studie Gabriela Zucmana z univerzity London School of Economics tak jednotlivé státy každoročně přicházejí o 190 miliard dolarů, tedy přes čtyři biliony korun. Pro srovnání, daňové příjmy České republiky činily loni 550 miliard korun, tato částka by tedy vystačila na více než sedm let. Studie se přitom zabývala pouze financemi, nikoliv nemovitými nebo movitými majetky, které v mnoha zemích rovněž podléhají zdanění.

Více než třetina z ukrytých peněz (2,6 bilionů dolarů) pochází z Evropy, s 1,3 biliony následuje Asie a 1,2 biliony z USA. Kolem 700 miliard pak do rájů přesunuli subjekty a jednotlivci z Blízkého východu.

Především pak americké firmy si oblíbily k uložení svých peněz Lucembursko, člena Evropské unie. Zpráva přitom přichází v době, kdy světová média zveřejnila stovky dokumentů dokazujících, jak nadnárodní společnosti vytvářením komplikovaných konstrukcí převáděly své zisky do velkovévodství, aby se vyhnuly placení daní v zemích, kde ve skutečnosti působí. Kauza známá jako LuxLeaks vyvolala značnou kritiku šéfa evropské komise Jeana-Clauda Junckera, dřívějšího dlouhodobého lucemburského premiéra, za jehož působení celý systém vznikl (více čtěte zde).