Lékař, který ošetřil ženu nakopnutou pštrosem, vypsal do kolonky k požití alkoholu: „Klientka nepožila, pštros nevyšetřen.“

Lékař, který ošetřil ženu nakopnutou pštrosem, vypsal do kolonky k požití alkoholu: „Klientka nepožila, pštros nevyšetřen.“ | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pojišťovny evidují úhrady za léčbu po kopnutí pštrosem i lovu na komára

  • 30
Kohout, želva, had nebo i komár mohou lidem způsobit vážná poranění a pojišťovnám pak nemalé náklady na hrazení jejich léčení. Podle pojišťovacích ústavů figuruje zvíře zhruba u každé tisící události a snad neexistuje druh, který by do úrazů pojištěnců nebyl zapleten.

Na kolik nehody způsobené zvířaty vyjdou, nelze zjistit, pojišťovny tyto statistiky podrobně neshromažďují. Podle mluvčí Pojišťovny České spořitelny Jany Jiráskové jsou však zvířata přímo či nepřímo zapletena zhruba do každé tisící pojistné události.

Nejčastěji se jedná o pokousání psem nebo pád z koně. Při autonehodách jsou pak častou příčinou srážky s divočáky a srnami. Jak však dodává Jirásková, případy, jako je napadení agresivním nezvladatelným psem jsou v menšině a na vině je často spíše neopatrnost ze strany zraněných lidí. „I pes mívá ke kousnutí důvod,“ říká Jirásková.

Zaměstnanci pojišťoven si pak pamatují řadu kuriózních případů, do kterých byl zapleten méně obvyklý tvor. Často jde o zranění, které si lidé způsobili poté, co je vyděsila myš nebo krysa. Jedna z klientek Pojišťovny České spořitelny po setkání s myší leknutí vyskočila a praštila se do hlavy o zárubeň dveří. Pojištěnkyně České pojišťovny zase chtěla pohladit kočku poté, co se přišla pochlubit uloveným hlodavcem. Jak se však ukázalo, ten ještě žil a kousl ženu do ukazováku pravé ruky.

Pozor při zabíjení králíků nebo kopání do kouhouta

Nezřídka se také lidé dostávají do kolizí s hospodářskými zvířaty. Mezi méně neobvyklé patří zranění způsobená skotem. Jeden z ošetřovatelů skončil po čelním střetu s krávou s otřesem mozku. V České pojišťovně pak pamatují vykloubené rameno jako výsledek jízdy na praseti. „Snad ještě kurióznější než samotný úraz je fakt, že jej nahlásila klientka, které bylo v době úrazu téměř 60 let,“ podivuje se mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

V jiném případě se zase žena střelila vzduchovkou, když chtěla zabít králíka. A jak potvrzuje další událost „ze dvorku“, je na vině často spíše horká hlava. „Klient chtěl nakopnout kohouta, ale místo něj si zlomil prst o králíkárnu,“ popisuje Jirásková.

Lékař, který ošetřil ženu nakopnutou pštrosem, vypsal do kolonky k požití alkoholu: „Klientka nepožila, pštros nevyšetřen.“

Pojišťováci pamatují i na úrazy ve spojení s exotickými zvířaty jako je nakopnutí pštrosem nebo přidušení při mazlení s hadem. A jak se přesvědčili v České pojišťovně, při dovolených v jižních zemích může dopravní nehodu způsobit i mnohem menší zvíře než v Česku obvyklá zvěř. „Jako příklad mohu uvést pád na motorce, ke kterému došlo na řeckém pobřeží v okamžiku, kdy klient uklouzl na rozjeté želvě,“ popsala Buriánková. Výsledkem byla zlomená noha.

Nejmenší a zdánlivě nejméně nebezpečný tvor, na kterého si v pojišťovacích ústavech vzpomněli, je komár. Jedna žena nahlásila pád z křesla poté, co se pokoušela dotěrný hmyz zabít.