Jak na důchodovou reformu? Kritik spoření v soukromých fondech Jaroslav...

Jak na důchodovou reformu? Kritik spoření v soukromých fondech Jaroslav Vostatek (vlevo) se utká s ekonomem Miroslavem Zámečníkem. | foto: iDNES.cz

DUEL: Stát by měl zvýhodňovat všechny druhy spoření na důchod stejně

  • 213
Mnoho Čechů si stěžuje, že důchody nestačí na pokrytí základních potřeb. Demografický vývoj může situaci jen zhoršit. Pomoci může reforma. Najde se však ve společnosti shoda? Na otázky ohledně budoucnosti penzí odpovídali Babišův poradce Jaroslav Vostatek a ekonom Miroslav Zámečník.

Oba kritizovali Nečasovu důchodovou reformu, přesto však mají jiný pohled na to, jak by se měl důchodový systém v zemi změnit. Profesor na Vysoké škole finanční a správní Jaroslav Vostatek, který zpracovává pro ministra financí Andreje Babiše návrh nové reformy, je zastáncem rovných důchodů ve státním pilíři. Ekonom a dříve člen skupiny vládních poradců NERV Miroslav Zámečník má liberálnější pohled.

Odpovědi odborníků ZDE

Na otázky k penzijní reformě odpovídali Jaroslav Vostatek a Miroslav Zámečník

Ekonomové se ale v odpovědích čtenářům iDNES.cz shodli na tom, že srovnatelné investiční možnosti by měly mít od státu stejnou podporu. „Základním problémem českého třetího pilíře je jeho nesystematičnost,“ podotkl Vostatek.

Doplňkové penzijní spoření má státní příspěvek a daňový odpočet, soukromé životní pojištění jen daňový odpočet a srovnatelné investiční produkty nic. Přitom je v 3. pilíři více než polovina obyvatelstva. „Má smysl uvažovat i o stejném daňovém zvýhodnění individuálního investování jako v případě investování prostřednictvím penzijních fondů,“ míní Zámečník.

Spor o podobu reformy

Duelisté také už dříve kritizovali předchozí neúspěšnou důchodovou reformu Petra Nečase, kterou současná vláda zrušila. Vostatek ji označil za lobby několika finančních skupin, Zámečník upozorňoval, že peníze ve druhém pilíři by měla spravovat mimo jiné důvěryhodná instituce typu ČNB. Doporučoval také anonymní spoření, které by zabránilo boji dealerů o klienty.

Reforma Nečasovy vlády byla založena na systému 3+2. Její dobrovolní účastníci do soukromých fondů převedli tři procenta ze státního systému a k tomu přidali dvě procenta ze svého. Příspěvky ve fondech se zhodnocovaly podle různé míry rizika. Chyběla však základní politická shoda, ČSSD od počátku upozorňovala, že v budoucnu reformu zruší. Kvůli nákladům na reformu navíc minulá vláda zvyšovala DPH.

Vostatkova vize rovných důchodů má podporu současného ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ministr založil na svém resortu vlastní důchodovou komisi, jejímž členem je i Jaroslav Vostatek, která má do konce června přinést konkrétní návrh nové důchodové reformy. Opoziční ČSSD se však podle prvotních reakcí plán na rovné důchody nelíbí.

,