V zemích střední a východní Evropy pracuje nejvíce lidí načerno ve stavebnictví. Ilustrační foto

V zemích střední a východní Evropy pracuje nejvíce lidí načerno ve stavebnictví. Ilustrační foto | foto: Aleš Presler

V Evropské unii pracuje načerno pět procent lidí, v ČR sedm

  • 13
V Evropské unii pracuje pět procent lidí načerno. V České republice své výdělky nepřiznává a nedaní sedm procent lidí, na Slovensku šest. Vyplývá to ze zprávy unijní agentury Eurofound, která vychází z dat z let 2006 až 2007.

Podle této studie jeden člověk z pěti pracujících načerno vydělává na pracích v domácnosti, tedy například při úklidu, hlídání dětí nebo péči o seniory. Více než polovinu nepřiznané práce přitom tvoří práce pro přátele, rodinu nebo sousedy.

Agentura Eurofound vycházela při sestavování zprávy z výpovědí pracovníků v jednotlivých členských státech evropské sedmadvacítky. 

Pracovníci Eurofoundu se jich ptali, jestli během posledních dvanácti měsíců alespoň jednou pracovali tak, že svůj výdělek nepřiznali ani z něj neodváděli daně. Studie ale nezahrnuje nelegální práci cizinců nebo přistěhovalců v zemích Evropské unie.

Průměrně obyvatelé Evropy odpracují načerno 200 hodin za rok. Rekord drží jižní evropské státy, jejichž obyvatelé v průměru pracují 350 hodin ročně načerno. Ve střední a východní Evropě včetně Česka je to 330 hodin.

Podle evropských regionů se také liší odvětví, ve kterých se práce načerno nejvíce vyskytuje. Zatímco v jižní a západní Evropě tvoří největší podíl práce v domácnosti, ve střední a východní Evropě, ale i ve Skandinávii to je stavebnictví.

Největší podíl pracujících načerno hlásí Dánsko, své příjmy tam nepřiznává 18 procent lidí. Naopak nejméně se načerno pracuje na Kypru, kde nedaněná práce tvoří jedno procento, se dvěma procenty následují Malta a Velká Británie.

Česká republika patří se sedmi procenty načerno pracujících lidí nad evropský průměr. Dvě třetiny lidí agentuře Eurofound přiznaly, že nezdaněnou práci vykonávají pro své přátele, rodinu nebo sousedy.

Podíl pracujících načerno v zemích EU
 Dánsko 18 % 
 Lotyšsko  15 %
 Nizozemsko  13 %
 Estonsko  11 %
 Švédsko  10 %
 Česká republika  7 %
 Litva  7 %
 Maďarsko  7 %
 Rakousko  7 %
 Belgie  6 %
 Francie  6 %
 Slovensko  6 %
 Bulharsko  5 %
 Lucembursko  5 %
 Polsko  5 %
 Slovinsko  5 %
 Finsko  4 %
 Irsko  4 %
 Rumunsko  4 %
 Řecko  4 %
 Německo  3 %
 Itálie  3 %
 Portugalsko  3 %
 Španělsko  3 %
 Malta  2 %
 Velká Británie  2 %
 Kypr  1 %
 EU 27  5 %

,