V horském Davosu myslí ekonomové na poušť

  • 4
Uprostřed zasněženého švýcarského Davosu myslí 2300 nejvlivnějších reprezentantů ekonomického světa na vyprahlou iráckou poušť. V ní se bude v příštích měsících rozhodovat o dalším osudu světového hospodářství. Slabý růst globální ekonomiky totiž může vojenský úder proti Iráku zadusit.

Ekonomové, kteří se do Davosu sjeli na tradiční Světové ekonomické fórum, se shodují, že Spojené státy jsou nyní jediným motorem světového hospodářství. Tento motor ale poněkud pokašlává.

"Očekáváme řadu rizik, určitě hlavně okolo války na blízkém Východě. Ta by mohla znamenat velké zpomalení," míní Gail Foslerová, hlavní ekonomka organizace Business Council.

Přesto považuje za reálné, že oživení firemních investic by mohlo americkou ekonomiku vynést k celoročnímu růstu HDP o 3,5 procenta. To by stačilo k tomu, aby se hospodářství celého světa zvedlo o dvě procenta.

Válka v Zálivu však může všechno změnit. Dopad konfliktu na spotřebitelskou i investorskou důvěru je podle Foslerové neodhadnutelný.

Selže-li americká ekonomika, moc naděje globálnímu hospodářství nezbývá. "Svět je americkocentrický víc, než kdy jindy v poválečné historii," říká hlavní ekonom banky Morgan Stanley Stephen Roach.

Růst v Německu, které tvoří třetinu hospodářského výkonu eurozóny, se zastavil. Jürgen von Hagen, který přednáší ekonomii na Univerzitě v Bonnu, nepovažuje za pravděpodobné, že by Německo přikročilo k nezbytným reformám trhu práce a změnám sociálních výhod. Ty jsou přitom nutné k tomu, aby se evropský ekonomický růst přiblížil zhruba dvěma procentům.

"Rychlé zhodnocení eura, které loni představovalo asi 15 procent, navíc zbrzdí na exportu závislý evropský průmysl," dodal von Hagen.

Pokud jde o Japonsko, tamní ekonom Haru Shimada předpokládá, že potřebný vládní plán na rychlejší oddlužení podniků povede k nárůstu nezaměstnanosti. Japonsko se přitom už dvanáct let potýká s ekonomickou stagnací.

"Hodně lidí považuje letošní vládní prognózu růstu ve výši 0,6 procenta za optimistickou. Hodně bude záležet na USA," říká Shimada.

Bezpečnost nade vše
Světové ekonomické fórum se do Davosu vrátilo po loňském intermezzu v New Yorku. Svou účastí chtěli loni ekonomové podpořit oživení a rekonstrukci amerického velkoměsta, postiženého teroristickými útoky z 11. září 2001.

Letošní bezpečnostní opatření si ale s tehdejšími nijak nezadají. Švýcarsko zavedlo nejrozsáhlejší bezpečností opatření v historii a vynaložilo na ně v přepočtu deset milionů dolarů. To v přepočtu znamená asi pět tisíc dolarů (150 tisíc korun) na delegáta.

Davosem procházejí stovky policistů a vojáků. Městečko neleží na žádné pravidelné letecké lince a vládní úřady varovaly, že každý letoun, který bude mířit na Davos a nebude reagovat na výzvy ke změně kursu, mohou sestřelit švýcarští stíhači.

Číšníci servírují oběd účastníkům Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. (23. ledna 2003)

Do švýcarského Davosu se sjede na tradiční Světové ekonomické fórum přes dva tisíce účastníků. (23. ledna 2003)

Policisté ve sněhové vánici kontrolují jednoho z účastníků ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. (23. ledna 2003)

Do švýcarského Davosu se na tradiční Světové ekonomické fórum sjede přes dva tisíce delegátů. (23. ledna 2003)

,