Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

V Jižní Africe spustili „Uber“ pro policii, pomůže rychleji lovit zločince

  • 8
Vypadá to, že rychlost, s jakou se v Jihoafrické republice páchají zločiny, je nepřímo úměrná rychlosti, jakou na ně reaguje policie. Země má jednu z nejvyšších měr kriminality na světě. Na pomoc ale přichází nová mobilní aplikace, která by měla příjezd mužů zákona urychlit.

„Aplikace Namola je Uber pro policii“, říká Craig Rivett ze společnosti Happimo, která systém ve spolupráci s obcí Tshwane vyvinula. V současnosti mohou aplikaci využívat jen lidé v hlavním městě Pretoria a okolním regionu Tshwane.

S pomocí jednoho tlačítka se může člověk, který chce nahlásit zločin, propojit s policejními hlídkami a dispečinkem. Aplikace zároveň policii odesílá GPS souřadnice uživatele. Systém najde nejbližšího policistu a navede ho na místo zločinu.

Řešení existuje i pro situace, kdy oběť zločinu přijde o smartphone a nemůže aplikaci použít. Systém by měl fungovat i v případech, kdy se zločin nahlásí telefonicky.

Reakce uživatelů v obchodě Google Play Store jsou vesměs pozitivní, upozorňují ale také na drobné nedostatky. Například že aplikace „šíleně“ vybíjí baterii telefonu. „Bohužel to musím zas odinstalovat, dokud vývojáři spotřebu nevyřeší. Mrtvý telefon mi pomoc nezavolá,“ cituje americký server Quartz jednu z reakcí.

Podle Rivetta bude update systému reagovat na víc stížností a aplikace se bude postupně vylepšovat i tím, čím víc lidí si ji stáhne. „Snahou je vytvořit most mezi policií a občany,“ říká. Monitorováním pohybu policejních hlídek může aplikace také zlepšit efektivitu policie. Je už nainstalována v 135 policejních autech, cílem je dostat ji do všech.

Aby si jihoafrická policie znovu zasloužila důvěru občanů oslabenou politickou korupcí a úplatkářstvím, bude ale zapotřebí víc než jen mobilní aplikace. Bude hlavně záležet na tom, co policie udělá, když dorazí na místo činu.