V Kladrubech prodávali koně pod cenou

  • 2
Ač ministr zemědělství stále tají, proč minulý týden odvolal šéfa unikátního hřebčína v Kladrubech nad Labem Norberta Záliše, vše nasvědčuje tomu, že "vaz" mu zlomilo neprůhledné hospodaření.

Rotula, Clarissa, Etna, Espiga. Jména jednoročních a dvouročních starokladrubských koní, které v roce 2001 dnes už exředitel prodal podle dokladů za nápadně nízkou cenu - dvacet tisíc korun za jednoho. Přitom jen účetní hodnota narozeného hříběte v Kladrubech je více než trojnásobná.

"Dvacet tisíc za koně? To je cena masa," komentuje sumu šéf hřebčína v Písku Josef Šilha. Zároveň upozorňuje, že konkrétní kauzu nezná. Jde přitom jen o ty nejkřiklavější případy, kdy se koně z kladrubského hřebčína, prohlášeného společně se stádem za národní kulturní památku, prodávali pod cenou. 

Cenou, kterou vždy určoval Záliš sám. Pro srovnánkolektivně vedení. O tom, že státní zaměstnanec Záliš byl v Kladrubech neomezeným pánem, se v odborných kruzích mluvilo celých jedenáct let jeho působení.

"Tři dny před odvoláním - když už se o něm dozvěděl - stačil prodat deset teplokrevných koní majiteli, kterému už v minulosti prodal několik koní za velmi výhodnou cenou," vznáší další obvinění jeden z největších kritiků Záliše, poslanec Miloslav Kučera (ODS), jenž hospodaření hřebčína označil za katastrofální.

Nedostatky v účetnictví odhalil už v roce 2000 i Nejvyšší kontrolní úřad: nedodržovaly se podmínky pro využívání státních dotací (ročně jde o pětatřicet milionů korun), nevedla se například ani žádná evidence předmětů kulturní hodnoty. "Díky tomu vyměnil zrenovovaný historický kočár za tři nehodnotné bryčky, které pak nechal shnít," přidává příklad bývalý zaměstnanec hřebčína Oldřich Kalousek.

Ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD) dodnes odmítá vysvětlit, proč Záliše odvolal. Překvapil tím ostatně i svého předchůdce a stranického kolegu Jana Fencla. "Žádné natolik závažné nedostatky nebyly Nejvyšším kontrolním úřadem zjištěny," vysvětluje exministr Fencl, proč vždy Záliše podporoval.

Sám Záliš informace o pochybném hospodaření považuje za štvanici na svou osobu. V minulosti řekl, že se ho snaží odstavit lidé, kteří mu závidí slávu a úspěch. "Musím se nejprve poradit se svým právníkem a pak svolám tiskovou konferenci," odmítá nyní žádost o vyjádření muž, jenž měl ve vztahu k podřízeným pověst tvrdého až despotického šéfa.

"S ním nelze spolupracovat," potvrzuje například světově uznávaný expert na chov koní Jaromír Oulehla. Na ředitelovy metody existují různé názory, ty kritické se však ozývají častěji.

Velké oslavy, které následovaly po odvolání Záliše v místní hospodě, byly možná předčasné. Záliš dál zůstává v hřebčíně coby muž číslo dvě. Má na starosti koncepční práci.