V nemovitostech se začaly točit miliardy

P r a h a - Do země vtrhli investoři, kteří za nákup nemovitostí či za stavby nových komerčních projektů začali utrácet miliardy korun ročně a se stejnými obnosy počítají i do budoucna. Staré stísněné kanceláře, polorozpadlé domy či opuštěné tovární haly nebo pozemky - to se tak alespoň v Praze stává minulostí. "V této oblasti nyní nastal boom. A v Praze, pokud jde o kanceláře a komerční prostory, je ještě velký potenciál," říká Milorád Miškovič, marketingový ředitel společnosti Real Estate Karlin, která v osmé pražské čtvrti nakoupila celkem 200 tisíc metrů čtverečních pozemků, včetně průmyslových objektů, hal i bytových domů.

Jejím prvním dokončeným projektem je Corso Karlin postavené ze staré haly ČKD s náklady 400 milionů korun, pro dalších deset let však má firma připraveno na investice celkem pět miliard korun.

Gigantickou stavbu za více než 4 miliardy korun před dvěma měsíci zahájila rovněž v Karlíně společnost Europolis Invest, která buduje na Rohanském ostrově projekt River City Prague. "Jde o dvě kancelářské budovy, hotel s 210 pokoji, aparthotel se sto byty a další polyfunkční objekt, celkem na ploše čtyř hektarů," vysvětlila Dita Vaňková z Ami Communications, která investora zastupuje.

Další obří projekt v hodnotě 1,75 miliardy korun vzniká na pražském Karlově náměstí, kde firma Golub Europe staví kancelářský dům Charles Square Center, miliardu korun pak hodlá proinvestovat ING Real Invest na Smíchově v projektu Riverside Court.

"Oživení na trhu komerčních budov a projektů přišlo už loni a letos jednoznačně pokračuje.

Svědčí mu hlavně fakt, že jde nahoru celá ekonomika, firmy se nebojí, zvětšují se a potřebují nové kanceláře," soudí Irina Ivanova z realitní a developerské společnosti King Sturge. Loni se podle analýzy této společnosti jen v Praze pronajalo celkem 181 tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor, což je absolutní rekord za posledních pět let.

Vliv ekonomického růstu potvrzuje i marketingová ředitelka společnosti Ikano Properties Hana Šantrochová. "Loni se nám nájemci kanceláří začali stěhovat z menších prostor do větších, zatímco ještě před dvěmi až třemi lety to bylo přesně naopak," upozornila.

Ikano Properties v minulých dnech dokončila projekt rekonstrukce a dostavby Staré Celnice v centru Prahy, který stál celkem jednu miliardu korun. "Další miliardy na investice už máme schváleny a určitě budeme kupovat další projekty," dodala Šantrochová.

Developerská společnost Colliers International přisuzuje boom na pražském trhu s nemovitostmi především firmám z oboru telekomunikací a počítačové techniky. "Jejich rozvoj předčil očekávání a nyní je pilířem trhu," uvádí se v nejnovější analýze firmy.

Stejně jako King Sturge i Colliers pro letošní rok předpovídá, že nabídka kancelářských prostor vysoké poptávce vůbec nebude stačit. "Letos a příští rok je poptávka po kancelářích výjimečně vysoká, firmy totiž v minulých letech vyčkávaly a nyní se vyhrnuly na trh," říká Ivanova. Výstavba nových kanceláří přitom ani přes miliardové investice nestačí. Letos by se totiž měly dokončit komerční projekty na celkové rozloze pouze 60 tisíc metrů čtverečních, zatímco například v roce 1999 bylo postaveno téměř třikrát tolik. "I když se nyní zahajují stavby rozsáhlých projektů, které budou dokončeny v rozmezí příštích tří až sedmi let, neočekáváme v blízké budoucnosti nadměrnou nabídku," konstatuje v analýze Colliers. Miškovič také upozorňuje, že ve srovnatelných městech s Prahou, jako je například Vídeň či Amsterdam, je nabídka moderních kanceláří až sedmkrát vyšší.

Kancelářské a komerční objekty se stavějí i v některých dalších městech, jako je Brno, Ostrava nebo Liberec, podle Otakara Langra z developerské společnosti Healey & Baker jde však spíše o výjimky menšího rozsahu. "Trh se koncentruje především na Prahu. Naprostá většina mezinárodních firem, jež si hlavně objekty najímá, chce hlavní město," upozornil. V regionech se tak podle něj objevují spíše investoři z řad obchodních řetězců.

Investiční boom podle Miškoviče ovlivňují i zahraniční průmyslové firmy, jež stavějí v zemi nové továrny. "Například společnost Philips buduje novou továrnu na Moravě, což přitáhne celou řadu obchodních partnerů, kteří budou chtít někde sídlit a mít kanceláře," říká.

Kromě investic do nových projektů, jež jsou doménou především developerských firem, začínají hýbat trhem nemovitostí i další společnosti, jako jsou banky a další podniky. Ty kupují do svých portfolií již pronajatou nemovitost a inkasují tak od nájemce pravidelný příjem.

Příkladem je nákup paláce Adria v Praze 1, kde sídlí Deutsche Bank, společností Sekyra Group za 400 milionů korun. "Letos máme připravenu na investice další miliardu korun," tvrdí spolumajitel firmy Luděk Sekyra. Podle něj bude letošní a příští rok výjimečný nabídkou budov ke koupi, a to především po zkrachovalých firmách, jakou je například Centrotex nebo Vojenské stavby, jež mají nemovitosti v centru Prahy.

Úmysl prodat své sídlo v Jungmannově ulici v Praze oznámila také elektrárenská firma ČEZ, přičemž hodnota objektu se odhaduje až na miliardu korun. "Nabídka budov ke koupi se skutečně čím dál více zvyšuje, přičemž výnosy se pro investory začínají stabilizovat na přijatelných 10 až 11 procentech ročně," potvrzuje Ivanova.