V OECD je méně nezaměstnaných

- Nezaměstnanost v nejvyspělejších zemích světa sdružených do organizace OECD postupně klesá. Ještě před třemi lety bylo v této devětadvacetičlenné skupině států, kam patří i Česká republika, bez práce 7,4 procenta lidí. V březnu 2000 už to bylo jen 6,5 procenta.
Přispívá k tomu nejen dlouhotrvající hospodářský růst v USA, ale i zlepšující se situace na evropském trhu práce.

Právě postupný pokles nezaměstnanosti v Evropské unii, která ještě před několika lety bojovala s rekordním počtem lidí bez práce, oceňuje poslední zpráva OECD.

"Neobvykle rychlý nárůst zaměstnanosti, umírněné zvyšování mezd, reformy vedoucí ke zpružnění trhu práce a vládní politika zaměřená na tvorbu nových pracovních míst - to všechno pomáhá zlepšovat situaci na trhu práce v Evropské unii," uvádí se ve studii OECD.

Jako vzorový příklad zemí, kde se nezaměstnanost podařilo během několika let výrazně zkrotit, uvádějí ekonomové Irsko, ale i Španělsko nebo Velkou Británii.

"Snížení nezaměstnanosti v Británii je velkou nadějí i pro Českou republiku, protože ta v podstatě převzala britský systém politiky zaměstnanosti, k němuž patří například úřady práce," říká ekonom Československé obchodní banky Jozef Kovalovský.

Naopak Japonsko, kterému se tradičně problémy s nezaměstnaností vyhýbaly, se v posledních letech potýká se stále rostoucím počtem lidí bez práce. V březnu jich v Japonsku bylo již skoro pět procent, což je podle OECD rekordní počet od padesátých let.

"V současné době se naprosto mění kulturní zázemí japonské společnosti. Tradiční hodnoty, jako je sounáležitost zaměstnanců a zaměstnavatelů, mizí a hledá se nový a pružnější ekonomický systém. Růst nezaměstnanosti je přirozeným důsledkem těchto změn," vysvětluje Kovalovský.