V Pošumaví vařily desítky pivovarů

Kašperské Hory - Chcete se vydat na Šumavu a poznat ji z trochu jiného konce, než jako oblast s panenskou přírodou? Jedinečnou příležitost může nabídnout originální kniha autora Tomáše Cihláře nazvaná Pošumavské pivovary, která mapuje historii a osudy desítek pivovarů v západním Pošumaví.

„Na sto dvaceti stránkách autor podrobně popisuje historii pivovarnictví na příkladech pěti desítek místních pivovarů, řekl ČTK historik  muzea Šumavy v Kašperských Horách Vladimír Horpeniak. Kniha obsahuje řadu řady barevných a černobílých ilustrací

"Už středověké prameny bohatě dokládají, že staří Čechové nadšeně holdovali pivu a dávali mu přednost před vínem. Česká piva měla tenkrát výbornou pověst a byla vyvážena ze země dokonce i po šumavské Zlaté stezce," míní historik a dodává že k dobré pověsti českého piva v minulosti nemalým dílem přispěly pivovary a pivovárky sušického a klatovského Pošumaví.

Vladimír Horpeniak na knize pracoval několik let. Je výsledkem badatelského úsilí, stovek hodin strávených v archivech, knihovnách, muzeích. Kniha se ohlíží po obecných dějinách pivovarnictví. "Čtivě sepsané kapitoly o historii jednotlivých pivovarů jsou pak cenným jádrem publikace, kterou vhodně doplňují textové i obrazové přílohy jako slovníček odborných pivovarských výrazů, katalog starých pivních lahví, reprodukce pivovarských reklamních cedulí, tiskových reklam, pivních etiket i kovových

známek," popsal Horpeniak.

Publikace má podle autora i vydavatelů díky svému vlastivědnému charakteru význam nejen pro odborníky, ale i pro obyvatele a milovníky Šumavy i jejího piva.