V Praze jsou podle statistik stovky nových bytů, které na majitele čekají déle než dva roky.

V Praze jsou podle statistik stovky nových bytů, které na majitele čekají déle než dva roky. | foto:  František Vlček, MAFRA

Stovky nových pražských bytů zůstávají roky volné

  • 394
Desetina bytů z aktuální nabídky pražských novostaveb čeká na své první majitele déle než dva roky. Nové byty v hlavním městě tak mohou být paradoxně i více než pět let staré. Může za to hlavně předkrizový developerský boom.

Developerská krize v české metropoli se zdá být zažehnána. Prodeje nových bytů již dosahují čísel z roku 2007 a velké developerské skupiny se chlubí tím, že celé projekty s desítkami i stovkami bytů rozprodají ještě před dokončením. Tím pádem klesá i podíl dostavěných bytů v nabídce. Stále se ale počítají na stovky až tisíce.

Podle statistik společností Ekospol, Trigema a Skanska Reality, které monitorují celý pražský trh, bylo ke konci roku v nabídce 6 750 bytů. Z toho 1 400 bylo již dostavěných a zkolaudovaných. Desetina z celkové nabídky - tedy 670 bytů - podle statistik čeká na prvního majitele už déle než dva roky po své kolaudaci. A významná část z nich ještě mnohem déle. 

Kde jsou v Praze roky neprodané byty

Jedná se totiž o pomníky nedávné ekonomické krize. Přesněji řečeno stavebního a realitního boomu těsně před ní. “Pozemky se tehdy vykupovaly a práce se platily za předkrizové a rázně vyšponované ceny z let 2006 až 2008. Když se potom tyto byty v letech 2010 až 2011 kolaudovaly, byly už ale ceny na trhu o třetinu níže,” vysvětluje realitní makléř se společnosti RE/MAX Alfa Jan Zachystal.

Právě tyto byty se tak chytily do pasti a nepomáhá jim příliš ani opětovný růst celého pražského trhu. A pouze dílčí pomocí pro ně je fakt, že po třech letech od kolaudace už nemusí z prodeje nového bytu odvádět DPH a ty tak teoreticky o deset procent zlevní.

“Osvobození od DPH je jedna věc, na druhou stranu jsou tu však nezanedbatelné výdaje, které za tu dobu developer s byty má. Byty nic negenerují, musí se však z nich splácet úvěr za projekt, platit poplatky spojené s provozem budovy, vytápění bytu a podobně,” říká Zachystal s tím, že z dlouhodobého hlediska to můžou být deseti až stotisícové položky.

Mezi „ležáky“ převažují větší byty

Podle statistiky struktura neprodaných bytů víceméně kopíruje celkovou nabídku, o něco více však obsahuje třípokojových a větších bytů. Není výjimkou, že takové byty již v nabídkách zlevnily o miliony korun a stále nejsou prodány.

Konkrétní projekty, ve kterých zbývá doprodat větší množství bytů, statistika pražských developerů nezmiňuje, lze je ovšem dohledat z jejich veřejně přístupných nabídek na internetu.

Odborníci pohybující se na pražském realitním a developerském trhu navíc upozorňují na to, že často nelze poznat přesný počet bytů, které nejsou prodané. Developeři totiž mohou zveřejňovat jen část nabídky a snažit se tak vzbudit dojem, že o jejich byty je větší zájem.

Projekty, ve kterých leží neprodané byty čtyři a více let najdete ve fotogalerii.