Pražský obchod prodává potraviny bez obalu.

Pražský obchod prodává potraviny bez obalu. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Obchod bez obalů: Lidé nakupují do sklenic i povlaku od polštáře

  • 171
Kdo se trápí tím, že se mu koš rychle plní odpadky, může nakupovat potraviny bez obalů. Krámek v Praze mu je nasype do přinesených dóz. Pokud najde cílovou skupinu, mohl by se původně neziskový projekt rozšířit i komerčně.

Snaží se oslovit zákazníky, kterým vadí hromadné nakupování v supermarketech, a lidi, kteří nechtějí plýtvat přírodními zdroji. Nechce přispívat ke zbytečné výrobě obalů i k hromadění smetí na skládkách. Obchod, který vznikl loni v listopadu, má zatím otevřeno od pondělí do pátku od tří do sedmi hodin večer a jeho zakladatelé testují, zda je v Česku o tento alternativní způsob prodeje zájem.

„Pokud by se podobně jako v Anglii či v Itálii ukázalo, že je zde cílová skupina, tak bychom projekt rozjeli komerčně,“ říká jeden ze spoluzakladatelů Petr Hanzel.
Nyní chodí do krámu skrytého ve dvoře činžáku nakupovat hlavně maminky na mateřské, které pečlivě vybírají, co jejich děti jedí. Obchod totiž nabízí zboží v biokvalitě.

Kolik stojí potraviny bez obalů

Pšeničná mouka hladká: 27 Kč/kg
Ječné kroupy: 30 Kč/kg
Červená čočka loupaná: 63 Kč/kg
Kakaové boby celé: 515 Kč/kg
Meruňky celé nesířené: 355 Kč/kg

Atraktivní je i pro provozovatele lesních školek, kteří si objednávají oves a slad na oslazení ovesné kaše, či pro takzvané kápézetky (komunitou podporované zemědělství). To jsou skupiny lidí, kteří si nakupují zboží pro své členy přímo z rodinných farem a dále si je mezi sebou přerozdělují.

V obchodě nakupují často také singles, kteří dbají na správnou výživu, ale navštěvují ho překvapivě i vymóděné dámy či páry ve značkovém oblečení.
Nejčastěji si kupují ovesné vločky, pohanku, cizrnu, červenou čočku, oříšky a sušené ovoce. Cena základních surovin je díky úsporám za obaly o deset až dvacet procent nižší než u srovnatelných produktů prodávaných ve zdravých výživách. Sušené ovoce však vždy levnější být nemusí.

Lidé si zboží nechávají balit do sáčků od svačin, papírových pytlíků od mouky, plátěných váčků, sklenic, plastových kelímků či starých keramických nádob na mouku. „Někdo přijde i s krosnou, obalem od polštáře či rancem ušitým od manželky. Jednomu pánovi dokonce sypu mouku přes trychtýř do plastových lahví od mléka,“ říká Lenka Soukupová, která nebalené suroviny prodává.

Iva Vintrová, čtyřiadvacetiletá studentka, byla v obchodě už dvakrát. „Líbí se mi, jak to tu vypadá i jací lidé tu prodávají,“ říká. V krámku hodlá nakupovat pravidelně, protože ho má na cestě domů. Pokud by však bydlela daleko, za dojíždění by jí to už nestálo.

Cenu průměrného nákupu zatím obchod zjištěnou nemá. Zákazníci někdy utratí jen pár korun, jindy zde utratí i tisíce. Největší nákup zatím pořídil zákazník za 4 000 Kč.