V privatizaci dolů nastala řež

  • 1
Vláda ještě ani nestačila zahájit privatizaci severočeských hnědouhelných firem, a souboj mezi uchazeči se mění v tvrdou řež. Po klidných privatizacích bank a firem do rukou zahraničních společností se totiž v případě Sokolovské uhelné a Severočeských dolů Chomutov do hry dostávají tuzemské podnikatelské skupiny.

Tvrdou ofenzivu zahájila silná slovensko-česká investiční a finanční skupina Penta, která v minulých dnech v tisku vydala inzerát, v němž oznamuje záměr koupit dluhy černouhelných dolů OKD a společnosti K.O.P.

Tyto firmy patří do druhé největší tuzemské soukromé skupiny Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy, kteří vlastní i 36 procent Sokolovské uhelné a mají zájem i o státní, majoritní podíl v této firmě.

Jenže chuť na tuto společnost má i Penta. "Máme informace, že tyto společnosti mají dluhy po lhůtě splatnosti. Máme zájem o všechny jejich závazky. Jsme známí jako obchodníci s dluhy, a proto máme zájem posilovat pozici na tomto trhu," sdělil šéf Penty Marek Dospiva.

Zda by Penta případně chtěla díky vlastnictví údajných nesplácených dluhů navrhnout bankrot firem Viktora Koláčka a Petra Otavy, nechtěl Dospiva komentovat.

Skupina OKD je dlouhodobě zisková. Mluvčí firmy Radek Chalupa však neodpověděl na dotaz, zda firma má i závazky po lhůtě splatnosti, a celý spor nechtěl komentovat. MF DNES oslovila několik obchodních partnerů dolů, podle kterých firma nemá s placením problémy. Že jde o stabilní společnost, dokládají i čísla z rozvahy firmy.

Dlouhodobé závazky firmy s mnohamiliardovým obratem jsou pouze 75 milionů korun. "Nelze však vyloučit, že existují některé dluhy, které OKD nebo K.O.P. neuznává a o které Penta usiluje, aby konkurenta v souboji o doly mohla dostat do kolen. Je to tvrdá hra tvrdých týmů," uvedl zdroj blízký privatizaci uhelných firem.

MF DNES má informace o jednom sporném dluhu Koláčkovy skupiny. Ta se již několik let soudí s vlivným podnikatelem a lobbistou Martinem Ulčákem o proplacení dvou směnek dohromady za 400 milionů korun.

Ulčákova makléřská firma Atlanta Safe pomáhala Koláčkovi s Otavou ovládnout OKD. Později se však obě strany rozešly ve zlém a soudy by do konce roku měly rozhodnout, zda majitelé dolů sporné směnky, které měli podepsat, proplatí, či nikoli. "O tomto dluhu jsme nejednali," říká Dospiva.

Penta již jednala o možném spojení do soutěže o Sokolovskou uhelnou s jejím managementem, který má dlouhodobě o privatizaci spravované společnosti zájem. Mezi šéfem Sokolovské Františkem Štěpánkem a Otavou s Koláčkem panuje nevraživost. "Jednání s vedením Sokolovské byla, ale o tom, s kým se budeme o doly ucházet, není rozhodnuto," tvrdí Dospiva.

Penta spolupracovala při koupi balíku pohledávek s největší tuzemskou finanční skupinou PPF a spekuluje se o jejich společném zájmu koupit doly. To Dospiva nekomentoval.

Vyhrocený boj o doly vypukl již na začátku privatizace, kdy ministerští úředníci dávali dohromady podmínky prodeje uhelných firem. Ty se několikrát měnily ve prospěch různých skupin. Podle pozorovatelů počínání úředníků budilo dojem, že pracovali spíše ve prospěch uchazečů než státu.

Podle omezujících podmínek se nemohou privatizace zúčastnit energetické firmy z okolních zemí a z tuzemska připadají v úvahu majitel Mostecké uhelné Appian Group (chce Severočeské doly Chomutov), dále skupina Karbon Invest (bude soutěžit o Sokolovskou) a managementy firem. Ty se musí spojit s finančními investory, neboť nemají potřebné dvě miliardy korun.

Oficiálně potvrdily snahu získat doly i britsko-americká International Power a kanadská Northland Power. Vláda by měla privatizaci odstartovat za čtrnáct dní.