Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

NKÚ objevil další chyby v dotacích. Česko může přijít o desítky miliard

  • 67
Předkládání nepravdivých údajů, neoprávněné proplácení výdajů, chabá kontrola rozdělování dotací... Nejvyšší kontrolní úřad narazil na chyby v dotačních projektech za 105 milionů korun. Kvůli tomu nyní hrozí, že Česko nestihne vyčerpat dotace v hodnotě přes čtyřicet miliard korun.

Nedostatky úřad odhalil u sedmi dotačních projektů v programu Podnikání a inovace, který slouží na podporu konkurenceschopnosti Česka. V některých případech si příjemci nechávali proplácet výdaje, na jejichž úhradu neměli právo nebo předkládali nepravdivé doklady.

Například společnost Ferrit požádala o proplacení výdajů za nákup pozemku, který s daným projektem vůbec nesouvisel. Společnost Elmerco nakoupila za dotace laminační stroj, přestože jeho nákup nebyl uveden v projektové žádosti, a naopak nekoupila jiné zařízení z projektové dokumentace. Této firmě byly také proplaceny náklady na projektovou dokumentaci k budově, kterou nakonec nepostavila.

Společnost Technistone předložila čestné prohlášení o bezdlužnosti, přestože měla dluhy u zdravotních pojišťoven a také jí byla proplacena dotace 50 milionů na výrobní zařízení, přestože nebyl zcela jasný předmět zakázky.

Proplacena byla jen polovina

Výhrady k chybám měla i EU. Do programu na rok 2007 až 2013 alokovala téměř 101 miliard korun, proplaceno příjemcům však zatím bylo jen 55,6 miliardy korun. "Vzhledem k tomu, že se pochybnosti Evropské komise dosud nepodařilo vyřešit, hrozí, že Česká republika nestihne prostředky z evropských fondů vyčerpat," varoval NKÚ.

NKÚ zkontroloval projekty ministerstva průmyslu a agentury CzechInvest za téměř miliardu korun. Příslušným finančním úřadům ohlásil porušení rozpočtové kázně.

"Ministerstvo a CzechInvest významně chybovaly například v hodnocení projektů. Nestanovily jasná pravidla pro to, kdy může projektový manažer dát opačné doporučení, než jaké předtím dali externí hodnotitelé. Právě projektový manažer přitom připravuje podklady pro hodnotitelskou komisi, která pak na jejich základě doporučuje, zda má projekt podporu získat, či nikoli," uvedl Nejvyšší kontrolní úřad.

Chyby našli i v kontrolní činnosti dotovaných subjektů, u nichž inspekce našla řadu nedostatků především v oblasti výběrových řízení. Systém kontroly proto NKÚ vyhodnotil jen jako částečně účinný.