V řadě firem porostou platy

Zaměstnanci středních a velkých podniků, ve kterých fungují odbory, se mohou příští rok těšit na takový růst mezd, který jim v každém případě pokryje alespoň očekávaný růst cen v obchodech. Vyplývá to z jednání o kolektivních smlouvách a mzdách na příští rok, která zahájili zaměstnavatelé s odboráři. Zaměstnanců, kteří mohou každoročně počítat s tím, že jim odbory v podniku dojednají růst platů, je přitom v České republice bezmála polovina.

"Podle našich hrubých odhadů pokrývají kolektivní smlouvy zhruba pětačtyřicet procent z celkového počtu zaměstnanců," upřesňuje Pavel Michal z ministerstva práce. Fakt, že mzdy příští rok porostou, potvrzují přes počáteční stadium jednání i zaměstnavatelé.

"Zahájili jsme jednání s odborovým svazem energetiků a určitě budeme diskutovat o nějakém zvýšení platů. Rozhodně by nemělo dojít k poklesu jejich reálné hodnoty," uvedl výkonný ředitel Českého svazu zaměstnavatelů v energetice Jaroslav Neužil. Tento svaz jedná o platech, které se týkají skoro 27 tisíc zaměstnanců.

Jak připustil Jaroslav Neužil, dá se v energetice očekávat dokonce i mírný růst reálné hodnoty platů. To by znamenalo, že zaměstnanci by si pak mohli za své mzdy koupit více zboží než letos.

Podle toho, jak probíhají jednání v ostatních oborech, se zdá, že na reálný růst mezd přistoupí i řada jiných firem. Například odborový svaz Kovo vyjednal už letos v létě se zástupci hutí a železáren pro příští rok nárůst tarifů o 10,2 procenta. "Protože v ocelářství obvykle tarif pokrývá asi šedesát procent celkové mzdy, znamená to pro příští rok růst platů o šest procent," vysvětluje místopředseda Kova Jaroslav Souček.

Při odhadované inflaci na příští rok okolo čtyř procent by to znamenalo, že oceláři mohou počítat s tím, že si za své platy budou moci koupit zhruba o jedno až dvě procenta více zboží než letos.

Jednotlivé firmy, které jsou pod touto odvětvovou kolektivní smlouvou podepsány, jako například Vítkovice či Nová huť, sice mohou v rámci vlastní vnitřní kolektivní smlouvy dohodnout ještě vyšší růst mezd, Jaroslav Souček to však nepředpokládá. "Řada hutí je v problémech a budou se držet námi dohodnutého minima - šest procent růst průměrné mzdy." Místopředseda odborové centrály Milan Štěch ovšem tento týden oznámil, že bude požadovat ještě rychlejší růst platů - osm až deset procent.

"Očekáváme od ledna zdražení plynu a další deregulace. Ty by měly vést ke zvýšení životních nákladů v rodinách zhruba o dvě procenta. Pokud se k tomu přičte běžná inflace, kterou odhadujeme na pět procent, myslíme, že by bylo dobré, aby se mzdy navýšily alespoň o osm procent," uvedl Štěch. Podle něj je dalším argumentem pro rychlejší růst platů i stoupající produktivita práce. Ta letos v průmyslu vzrostla o devět procent.

Některé odborové svazy už se nejnovějšímu doporučení přizpůsobily. "Počítáme s inflací pět procent a budeme požadovat růst mezd několik procent nad tím.
Přesnou cifru neuvedeme, jednání ještě probíhá a nechceme si omezovat vyjednávací prostor," řekl místopředseda odborového svazu chemie Pavel Skulina.