V říjnu táhly inflaci především ceny potravin

Inflace měřená přírůstkem spotřebitelských cen vzrostla v říjnu o 0,3 procenta, ve srovnání s loňským říjnem byly spotřebitelské ceny o 4,4 procenta vyšší. Po stagnaci cen v září rostly ceny zejména potravin, konkrétně mlýnských, pekárenských a těstárenských. "V růstu cen obilí se pravděpodobně přece jenom promítl vliv letošního velkého sucha," komentoval to Pavel Capouch z Venture Investors. Ceny samotného chleba a pečiva vzrostly dokonce o 6,3 procenta, radost spotřebitelů kazily i ceny masa a masných výrobků (+ 1,3 procenta, přitom jen vepřové maso o 2 procenta).

Z dalších druhů potravin se zvýšily zejména ceny jižního ovoce (o 8,4 procenta) a čerstvé zeleniny o 9,9 procenta.

"Téměř všechny skupiny zboží a služeb vykázaly poněkud vyšší než obvyklý růst cen. To by mohlo nasvědčovat rozlévání dosavadního vysokého růstu cen pohonných hmot a potravin do ostatních cen. Tomu patrně napomáhá i rostoucí domácí spotřebitelská poptávka," varoval Marek Fér, analytik ČSOB.

Naopak v říjnu poklesly ceny brambor o 15,3 procenta a ovoce mírného pásma o 6,6 procenta. Klesaly i ceny rekreačních pobytů (-9 procent), ceny pohonných hmot zlevnily jen nepatrně (-0,6 procenta).

"Ke snížení cen pohonných hmot mohlo dojít díky mírnému poklesu cen ropy na světových trzích v průběhu října. Současný vývoj cen ropy a kurzu koruny k dolaru naznačuje, že pro další pokles cen pohonných hmot však příliš prostoru nezbývá. Musíme počkat, jaký dopad bude mít na ropný trh poslední zvýšení těžební kvóty," řekl David Marek z Patria Finance.

Jádrová a čistá inflace
Jádrová inflace, tedy meziměsíční přírůstek indexu spotřebitelských cen počítaný na celém spotřebním koši po vyloučení vlivu změn regulovaných cen, daňových úprav a jiných administrativních opatření, činila v říjnu 0,3 procenta, po očištění o sezónní vlivy 0,4 procenta.

Čistá inflace v říjnu ve srovnání se zářím vzrostla o 0,3 procenta, v porovnání se stejným měsícem předchozího roku činila 3,5 procenta.

Čistá inflace je počítána na neúplném spotřebním koši, z něhož jsou vyloučeny položky s regulovanými cenami a položky s cenami ovlivňovanými jinými administrativními opatřeními. Položky, u kterých dochází k cenovým změnám z titulu daňových úprav, zůstávají součástí spotřebního koše, avšak vliv daňových úprav je eliminován.