V rodinném hospodaření by měla panovat shoda

V české rodině to stále ještě nejčastěji vypadá tak, že muži vydělávají víc peněz a ženy,které jsou také zaměstnané,mají na starosti domácnost,tedy i hospodaření s penězi. "Podle výzkumů je to běžné ve většině českých rodin a skrývá to jednu rodinnou záludnost. Muži, otcové rodin, ztratí úplně přehled a pochopení "finančních toků" v domácnosti, což bývá zdrojem konfliktů," uvádí socioložka Marie Čermáková.

To potvrzuje Zdena Svobodová ze Zlína: "Manžel mě často kritizoval, že neumím hospodařit a utrácím zbytečně. Stále ale žil v představách, že houska stojí padesát haléřů a kalhoty se dají pořídit za tři sta korun. Až po společném velkém nákupu v hypermarketu se přestal divit.

Vyplatí se stanovit strategii
Peníze, jejich vydělávání i utrácení by nemělo být v rodinách tématem, které je tabu. Naopak by se o něm mělo mluvit, a to i před dětmi. Už na začátku manželství je dobré si říci o zvyklostech zacházení s penězi, které mohou být u obou partnerů diametrálně odlišné.

Právě zacházení s penězi má podle výsledků sociologických výzkumů výrazný vliv na spokojenost v rodině. Nejen v rodinách, kde musejí počítat, aby vyšli s měsíčními příjmy,je dobré stanovit investiční strategii. Už proto, že se tím děti učí plánovat, jak naložit s penězi.

"Je důležité, aby rodina, ať má jakékoliv příjmy, měla stanovenou finanční strategii a v jejím rámci určité priority - třeba studia či koníčky dětí, dovolenou a té podřídila strategii. Ani dětem není na škodu, když se učí kvůli některým věcem uskromnit," říká socioložka Jitka Havlová.

"Představy dětí a rodičů o tom, kam investovat, se většinou různí, je dobré s většími dětmi o nich diskutovat, i když rodič má mít poslední slovo," dodává Havlová.

Ministrem financí jeden
O způsobu hospodaření by měla panovat v rodině shoda, "ministrem financí" by však měl být jen jeden. Už proto, že když nemá za hospodaření vlastně nikdo zodpovědnost, vede to k většímu utrácení a také ztrátám času.

Teorie, že kdo vydělává více,by měl také více rozhodovat o tom, jak se s penězi bude nakládat, většinou neobstojí. I když stále platí, že je to většinou muž, žena zase obstarává ve druhé směně domácnost.

 Za tuto práci sice není placena, ale kdyby se vyčíslila, mnohde by se ukázalo, že vlastně dalších několik tisíc korun rodina ušetří díky její aktivitě v domácnosti. Každá rodina by měla hospodařit tak, aby měla alespoň minimální finanční rezervu.

"Měla by být alespoň ve výši dvou platů pro případ nenadálých výdajů," vysvětluje finanční poradce Zdeněk Hába. A odborníci se shodují také na tom, že i v rodinách s nízkými příjmy by měl mít každý alespoň nějaké peníze pro sebe.

Zásady úspěšného hospodaření v rodině

* stanovit strategii hospodaření
* nevyhýbat se debatám o financích
* evidovat alespoň zpočátku přesně výdaje