Studenti si už nechtějí dělat zápisky do klasických sešitů. Jakubovi Rožovi se nápad na elektronický sešit vyplatil (ilustračné foto)

Studenti si už nechtějí dělat zápisky do klasických sešitů. Jakubovi Rožovi se nápad na elektronický sešit vyplatil (ilustračné foto) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

V šestnácti vymyslel web na školní zápisky, teď za něj získal 4 miliony

  • 222
V šestnácti letech si Jakub Rož chtěl ulehčit práci se školními zápisky a vytvořil systém pro jejich ukládání na internet. Po roce a půl jeho službu Školní sešit.cz využívá přes 15 tisíc lidí. Firma BlackLex mu za patnáctiprocentní podíl zaplatila čtyři miliony korun. Rož se svým projektem míří do amerického Silicon Valley.

"Všechny peníze, co jsem získal od BlackLex, investuji do dalšího rozvoje projektu. V současnosti nás na něm dělá sedm a hledáme spolupracovníky ve Spojených státech. Chceme do Silicon Valley," říká student.

Se švýcarským investičním fondem v zádech plánuje od září rozjet mezinárodní, v první fázi anglickou verzi Školního sešitu, která bude výrazně propracovanější než ta stávající.

"Od nového školního roku uvedeme verzi, která bude plně podporovat práci s iPady, a bude tak možné do zápisků i kreslit. Třeba diagramy nebo graf. Tyto pokročilé funkce ale budou už zpoplatněny," dodal mladý byznysmen.

Světový unikát

Rož spoléhá právě na to, že lidé budou chtít využívat pokročilé funkce pro velmi populární dotykový počítač iPad. Doposud je totiž jeho "dítě" nevýdělečné a dle očekávání si prémiové služby za zhruba dva dolary měsíčně zaplatí přibližně deset procent všech uživatelů.

"Vím, že podle průzkumů většinou u tohoto obchodního modelu platí zhruba jen dvě až tři procenta uživatelů, u nás ale bude cena tak nízká, že bychom na desetiprocentní hranici mohli dosáhnout," tvrdí Rož.

Čechošvýcar David Dostál, jenž zakládal investiční skupinu BlackLex, uvádí, že ke koupi minoritního podílu v Rožově firmě jej vedlo především to, že nikde ve světě podobný systém neběží. Školní sešit.cz totiž umožňuje kromě ukládání samotných zápisků na internet i jejich sdílení skupinou spolužáků.

"A další potenciál se skrývá v možnosti vytvoření knihovny zápisků, které by jednotliví studenti mohli ostatním uživatelům i prodávat," řekl Dostál.

Podle Rože je ovšem tento krok prozatím ve stadiu úvah: "Nejdřív chceme rozjet globální verzi, knihovnu zavedeme až poté."

Dostál s Rožem očekávají, že od září se podaří do půl roku získat dalších 150 tisíc uživatelů. Příjmy čekají na úrovni 40 tisíc dolarů měsíčně (asi 670 000 korun).