Větrná elektrárna. Ilustrační foto.

Větrná elektrárna. Ilustrační foto. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Texasu je díky větrným elektrárnám v noci elektřina zadarmo

  • 112
Souběh výrobních, deregulatorních a přírodních podmínek vede k tomu, že dodavatelé elektřiny v americkém státu Texas snižují cenu nočních tarifů proudu na minimum. Některé domácnosti dokonce mají po deváté hodině večer proud zcela zdarma.

Na takzvaný denní a noční cenový tarif jsou zvyklí i klienti v Česku působících dodavatelů elektřiny. Během pozdějších hodin (ale často i přes den mimo špičku) je proud většinou levnější proto, aby firmy motivovaly zákazníky k jeho spotřebě. Většina zdrojů totiž elektřinu vyrábí i v noci a tu je potom třeba co nejrovnoměrněji distribuovat sítí k zákazníkům.

V americkém Texasu ale energetické, (de)regulatorní a geografické podmínky tuto praxi dovedly do zatím extrémní podoby - dodavatelé jako TXU Energy v noci nabízí proud úplně zdarma.

Jak vysvětlují ve svém článku New York Times, je to zejména díky větrným elektrárnám, které dnes produkují asi deset procent z energie spotřebovávané v Texasu. A protože vítr fouká hlavně v noci, vyrábí se elektřiny v noci více. Zároveň je texaská přenosová soustava do značné míry autonomní a velmi málo napojená na zbytek USA. A vzhledem k tomu, že technologie umožňující skladovat elektřinu jsou stále spíše v začátcích, musí být texaská noční produkce v noci v Texasu i zkonzumována.

Dodavatelé energie se proto uchylují k tomu, že o něco navýší tarif přes den (ve špičce) a na druhou stranu nabídnou levnější, nebo jako v případě TXU Energy úplně zdarma, elektřinu po deváté hodině večer.

S podobnými výzvami se musí utkávat výrobci a dodavatelé elektřiny na více místech světa. „Texaské firmy jsou ale se svými nabídkami pro zákazníky výrazně dále než kdekoli jinde,“ říká například expert na energetiku z norské poradenské firmy DNV GL Soner Kanlier.

Noční a denní tarify jsou zastaralé

Větrné elektrárny a další obnovitelné zdroje, jejichž produkce už není rovnoměrná a těžko se reguluje, hrají přitom dnes v Evropě daleko větší roli než v Texasu. Přizpůsobování cen tomu, zda je právě noc či den, je tak odborníky vnímáno jako zastaralý model. Jednou z největších výzev současné energetiky je tak totální proměna fungování trhu.

V budoucnu by ceny měly okamžitě reagovat na aktuální nabídku elektřiny v síti a neřídit se podle dlouhodobých ceníků dodavatelů. Kdo by tomu přizpůsobil své chování, mohl by účet za elektřinu stlačit na minimum. Některé velké podniky už takto fungují.

„V USA už existují firmy, které na tom postavily svůj obchodní model. Při vysoké spotřebě a malé produkci jsou ceny elektřiny na burze velmi vysoké, pokud v takové chvíli spotřebu elektřiny sníží, tak na tom značně vydělají. V Německu se v současnosti staví nová hliníkárna, která bude fungovat na stejném principu,“ řekl nedávno v rozhovoru pro iDNES.cz německý energetický expert Markus Steigenberger (celý rozhovor čtěte zde).

Další otázkou zároveň je, do jaké míry je současná politika texaských distributorů ve svém důsledku „zelená“. Jak totiž například přiznává Texasanka Sheri Burnsová pro New York Times, od chvíle, kdy je noční proud zadarmo, docela dost plýtvá. Nezhasíná světla nebo nevypíná televizi, ani když odchází z místnosti. „První věcí, kterou říkám svým hostům je, že elektřina je po deváté hodině zadarmo,“ uvádí Burnsová.

,