Velká banka Lehman Brothers zkrachovala loni v létě.

Velká banka Lehman Brothers zkrachovala loni v létě. | foto: Profimedia.cz

V USA se blíží největší krach od Lehman Brothers, namále má CIT Group

  • 13
Poprvé od loňského září, kdy zkrachovala investiční banka Lehman Brothers, odmítly americké úřady zachránit větší banku. Sto jeden rok stará CIT Group, devatenáctá největší banka v zemi, nyní balancuje na hraně bankrotu, který může ohlásit už dnes.

Pokud k tomu dojde, bude to třetí největší pád finanční instituce v americké historii. "Neexistuje žádná měřitelná pravděpodobnost, že v nejbližším období získáme další státní podporu," oznámila banka v noci na čtvrtek poté, co neúspěšně skončila jednání se zástupci úřadů. Prezident Barack Obama byl o jednání informován, potvrdil jeho mluvčí.

Banka již loni v prosinci dostala 2,33 miliardy dolarů ze záchranného balíčku a nyní potřebuje další na krytí pokračujících ztrát. Obava z ještě větší ztráty státních peněz byla jedním z hlavních důvodů pro odmítnutí veřejné pomoci.

CIT Group je komerční banka, která má asi milion klientů z řad malých a středních podnikatelů zejména z oblasti textilu a maloobchodu. Svoje obchody banka financovala prostřednictvím vydávání dluhopisů a jiných cenných papírů, vklady od obyvatel přijímala méně. V posledních letech začala investovat i do rizikovějších papírů spojených s nekvalitními hypotékami, což se nyní stalo zdrojem ztrát v posledních osmi čtvrtletích.

Podle několika amerických deníků a tiskových agentur vyhodnotili úředníci banku jako příliš malou na to, aby ohrozila stabilitu finančního systému. Banka vykazuje necelých sedmdesát miliard dolarů závazků, z toho jsou jen tři miliardy vkladů. Padlý Lehman Brothers měl téměř sedm set miliard závazků, spořitelna Washington Mutual 327 miliard. Obě instituce, jednička a dvojka na žebříčku bankrotů, padly loni v září.

Vklady jsou kryté z velké části systémem pojištění, o své investice asi přijdou majitelé akcií, investoři do dluhopisů a dalších cenných papírů vydaných bankou. Mezi jejich držiteli je řada dalších bank a pojišťoven, které CIT Group oslovila s žádostí o pomoc do 24 hodin, uvedl včera deník Wall Street Journal.

"Myslíme si, že banka na přežití potřebuje čtyři až šest miliard dolarů, což teď funguje jako repelent na soukromý kapitál," odhadl pro agenturu Bloomberg Adam Steer, analytik rizik u CreditSights. V případě, že se během dneška soukromá finanční pomoc nedostaví, banka požádá o ochranu před věřiteli. Část jejich dluhopisů je totiž splatná již v polovině srpna.