Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Hypotéky, které odstartovaly krizi v USA, se vrátily na Wall Street

  • 25
Na americkém finančním trhu se opět začíná obchodovat s velmi rizikovými hypotékami, které v roce 2007 odstartovaly hypotéční krizi a položily několik velkých bank. Skryly se pod jiným názvem a jsou prý bezpečnější.

Takzvané subprime hypotéky se před vypuknutím hypoteční krize poskytovaly i chudším, kteří pak neměli na jejich splácení. Na Wall Streetu se staly masovým obchodním prostředkem, který sliboval vyšší zisky, ale skrýval v sobě také značná rizika. Většina světa se o nich doslechla až při pádu hypotečního kolosu Lehman Brothers. Teď jsou zpět na scéně.

Nebezpečné balíčky

„Poskytovatel finančních služeb Angel Oak hypotéky horší kvality prodává pod eufemismem ‚non-prime mortgages‘. Není sám - investiční společnost Lone Star v srpnu provedla transakci se stejným materiálem v hodnotě 72 miliard dolarů,“ všiml si Lukáš Vácha z investiční společnosti Conseq.

Název „subprime“ pro tyto hypotéky s výrazně větším rizikem nesplácení než u běžných dlužníků, je však podle Váchy stále tabu. Proto se objevily pod jiným názvem. Vždyť do propasti bankrotu uvrhly obří „Lehmany“ a málem i pojišťovací kolos AIG, jehož pád by byl mnohem větší katastrofou pro americkou i globální ekonomiku.

Objem poskytnutých subprime hypoték před finanční krizí dosáhl 500 miliard dolarů ročně, v letech těžké recese ale klesl pod 10 miliard.

Tyto rizikové půjčky na bydlení se vkládají do balíčků s cennými papíry a následně se s nimi obchoduje. V časech hypoteční krize někdy tyto balíčky připomínaly matrjošky - vkládaly se do dalších a dalších balíčků a investoři tak často vůbec netušili, že někde uvnitř se skrývají vysoce toxické produkty.

Subprime byly v balíčcích namíchány se solidně vypadajícími cennými papíry a běžný investor neměl téměř šanci tento rozředěný produkt rozpoznat.

Trh stejné chyby neudělá, věří ekonomové

Firmy, které teď subprime opět nabízejí, tvrdí, že nyní jsou hypotéky v balíčcích mnohem kvalitnější. Americký finanční trh byl navíc přísně regulován. „Nemělo by se tak již stávat, že hypotéku dostane někdo, kdo ji očividně nebude schopen splácet,“ míní Vácha.

Ekonomové oslovení iDNES.cz tvrdí, že „subprime“ v novém balení nejsou časovanou bombou jako v minulosti. „Samozřejmě rizika na hypotečním trhu v USA nelze po nedávných zkušenostech podceňovat, osobně si ovšem nemyslím, že právě z této strany hrozí nějaké další nebezpečí,“ namítá Marek Hatlapatka z makléřské společnosti Cyrrus.

Důvodem je, že podmínky pro poskytování hypoték se výrazně zpřísnily. Hatlapatka tvrdí, že trh se dokonce reguloval příliš a půjčky nedostanou dokonce ani ti, kdo na jejich splácení mají.

„Ani zdaleka se nejedná o situaci podobou předkrizovým rokům. V nich se vydalo přes dva biliony dolarů subprime hypoték, zatímco nyní hovoříme o jednotkách miliard dolarů ročně,“ dodává. Zatímco průměrné úroky u běžných hypoték v USA dosahují 3,5 procenta (u 30letých půjček), u rizikovějších hypoték, které nabízí Angel Oak, je to osm procent.

Rizika v návratnosti nevidí ani hlavní ekonom Deloitte David Marek. „Jedním z problémů dříve bylo, že se špatně spočítalo riziko v balíčku, kde bylo zabaleno více těchto hypoték. Tyto balíčky se zabalily do ještě větších balíčků v podobě CDO, které se zabalily do ještě větších balíčků zvaných CDO-Squared. Tam už nikdo nevěděl, jaké riziko je,“ popsal praktiky z minulosti a předpokládá, že stejné chyby už trh neudělá.