Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V úsporném balíčku se rýsují změny, porodné se zřejmě nesníží

  • 926
Šéfové politických stran se dohodli na některých změnách v úsporném balíčku ministra financí Eduarda Janoty. Deficit rozpočtu, který podle vládního návrhu činil 155 miliard korun, se po úpravách mírně zvýší. Neměl by však překročit 170 miliard.

Levici se podařilo prosadit, aby rodičovský příspěvek, porodné a mateřská zůstaly v původní výši. Ustoupila naopak od vyššího zdanění lidí s příjmem nad 145 tisíc korun měsíčně.

Celkem by tak podle dosavadních propočtů ministerstva financí vypadlo z plánovaných úspor 7,3 miliardy korun. Deficit by se tak pohyboval kolem 163 miliard korun.

Předseda ODS Mirek Topolánek řekl, že pokud budou změny v balíčku jen kosmetické, občanští demokraté jsou ochotni na ně přistoupit. Odmítl ale, aby se z návrhu stal "trhací kalendář".

Změny v balíčku potvrdila většina politiků. Předseda ČSSD Jiří Paroubek uspořádal vlastní tiskovou konferenci, kde oznámil, že ČSSD už netrvá na progresivní dani ani na zvýšení daně právnických osob na úroveň roku 2008. Návrh naopak nebude obsahovat snížení rodičovského příspěvku, porodného a mateřské.

Co z balíčku vypadlo

Vyšší zdanění lidí s příjmem nad 145 tisíc Kč měsíčně. Nově měla daň činit 23 procent.

Snížení rodičovského příspěvku o 10 procent, snížení porodného na 10 tisíc.

Snížení příspěvků na péči.

Snížit by se neměly ani příspěvky postiženým na sociální služby, a to včetně příspěvků na provoz auta.

"Je možné, že se na základě plánované dohody schodek mírně zvýší, ale zůstane v limitu 170 miliard," řekl předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Podle Paroubka bude navýšení přibližně 8,3 miliardy, schodek by tedy dosáhl 163,6 miliardy korun. "Každý návrh, který bude předložen, bude vybalancován tak, aby nedošlo k většímu schodku," popsal plány stran šéf KSČM Vojtěch Filip.

Komunisté se podle Filipa zavázali, že nebudou usilovat o snížení spodních sazeb daně z přidané hodnoty z devíti procent na procent pět alespoň do voleb v příštím roce.

Předseda ODS Mirek Topolánek po jednání uvedl, že dohoda je "svým způsobem vyvážená". "Je tam vysoký poměr nejistých příjmů vůči naprosto tvrdým malým výdajovým věcem," vysvětlil. ODS se podle něj stále nelíbí celá řada položek plánu, pokud však bude dohoda naplněna, poslanci z řad občanských demokratů pro změněný balíček hlasovat budou. Samotné pozměňovací návrhy ale ODS nepodpoří.

O rozpočtu mají ještě dnes večer jednat experti jednotlivých stran a ve čtvrtek ráno před jednáním Sněmovny i lídři stran.

Na čtvrtečním jednání Sněmovny by měl vzniknout jeden velký pozměňovací návrh, pod který se podepíšou poslanci všech parlamentních stran. Souhlas se změnami ale vyloučil zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého nebudou poslanci jeho strany hlasovat pro žádné pozměňovací návrhy. Pokud se ale výsledný návrh nebude příliš lišit od vládní předlohy, také TOP 09 jej podpoří.

Ministr financí Eduard Janota se schválením jím navržených úspor spojuje svou budoucnost ve Fischerově úřednické vládě. Pod původně navržený rozpočet se schodkem 230 miliard se odmítá podepsat. "To raději nebudu ministrem financí," řekl.

současná podoba balíčku


- Zvýšení obou sazeb DPH o jedno procento. ČSSD ale vadí, že by podražily i léky a potraviny.

- Důchody by příští rok nerostly. Inflace bude nízká, tudíž k tomu vláda není povinna. Levice chce přesto důchodcům přidat.

- Zvýšení spotřební daně (podraží benzin, alkohol i tabák).

- Státním úředníkům klesnou mzdy o 4 procenta, také politici si sáhnou na mzdy.

- Zruší se zákon o šrotovném, tedy nejen podpora automobilek, ale i prodloužení doby pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti nebo slevy pro firmy týkající se odvodů na sociální pojištění.

- Strop pro odvody sociálního pojištění se posune na šestinásobek hrubé mzdy.

- Nižší než plánované navýšení plateb státu na zdravotní pojištění.

- Zdanění náhrad ústavních činitelů.

- Ponechání sazby na nemocenské pojištění v úrovni roku 2009, tj. nesnižovat o 0,9 procentního bodu u zaměstnavatelů.

, ,