České firmy si v žebříčku top 500 středoevropských firem drží stabilní zastoupení a nadále potvrzují svoji konkurenceschopnost. Vede Škodovka

České firmy si v žebříčku top 500 středoevropských firem drží stabilní zastoupení a nadále potvrzují svoji konkurenceschopnost. Vede Škodovka | foto: Radek Cihla, MAFRA

Škoda Auto je třetí největší firma v regionu. V TOP 500 jich má Česko 79

  • 2
V žebříčku 500 největších firem ve střední a jihovýchodní Evropě podle výše tržeb se ve fiskálním roce 2014, který skončil v březnu 2015, umístilo 79 českých firem stejně jako o rok dříve. Nejlepším českým zástupcem se stal popáté v řadě výrobce automobilů Škoda Auto, který v celkovém žebříčku obsadil třetí místo.

První místo patří podle žebříčku CE TOP 500 polské PKN Orlen, druhá je maďarská ropná firma MOL.

10 největších firem regionu

  1. PKN Orlen (Polsko)
  2. MOL (Maďarsko)
  3. Škoda Auto (Česko)
  4. Jeromino Martins Polska (Polsko)
  5. PGNiG (Polsko)
  6. Metinvest (Ukrajina)
  7. AUDI Hungaria Motor (Maďarsko)
  8. ČEZ (Česko)
  9. Lotos (Polsko)
  10. PGE (Polsko)

Za společností Škoda Auto se umístil elektrárenský podnik ČEZ (celkově 8. místo) a skupina Agrofert (celkově 12. místo). Do první dvacítky firem s nejvyššími tržbami se vešla ještě elektrárenská a plynárenská společnost RWE Supply & Trading CZ (celkově 15. pozice), vyplývá to z výsledků žebříčku CE TOP 500, který v úterý podeváté zveřejnila společnost Deloitte.

České firmy si v žebříčku top 500 středoevropských firem drží stabilní zastoupení a nadále potvrzují svoji konkurenceschopnost. Díky úspoře nákladů a zvýšení efektivity dokázaly i při nižších tržbách dosáhnout velmi dobrých výsledků,“ uvedl vedoucí partner společnosti Deloitte v ČR Josef Kotrba. Výraznější oslabení v důsledku ekonomické nestability zaznamenaly společnosti z Ukrajiny, jejichž zastoupení v žebříčku meziročně kleslo z 53 na 32.

Polepšilo si Porsche i Eurovia

Nejvíce si v žebříčku oproti loňskému roku polepšily rumunský maloobchodní řetězec Auchan, slovenský provozovatel přenosové soustavy SEPS a chorvatský operátor distribuční soustavy HEP - Operator. Z českých zástupců se v žebříčku největšími skokany roku stal importér automobilů Porsche ČR, dovozce tabákových výrobků a kuřáckých potřeb GECO a stavební firma Eurovia CS.

Z pohledu jednotlivých odvětví se dařilo českému finančnímu sektoru, konkrétně bankám a pojišťovnám. Komerční banka v celkovém žebříčku mezi bankami obsadila čtvrté místo, Česká spořitelna páté místo, ČSOB sedmé místo a UniCredit Bank desáté místo. Mezi pojišťovnami skončila v první desítce Česká pojišťovna (3. místo) a Kooperativa (5. místo). V odvětví výroby vede automobilka Škoda Auto, páté místo patří skupině Agrofert a deváté místo automobilce Hyundai Motor Manufacturing Czech. V žebříčku stavebních firem se na třetím místě umístil Metrostav a na šesté pozici Eurovia CS.

Vedou Poláci, Češi jsou druzí

Přední místa regionálního žebříčku patří tradičně společnostem ze sektoru energetika a zdroje a výrobního sektoru.

Zastoupení podle zemí

  1. Polsko - 170 firem
  2. Česko - 79 firem
  3. Maďarsko - 66 firem
  4. Rumunsko - 46 firem
  5. Slovensko - 33 firem
  6. Ukrajina - 32 firem

Největší zastoupení v žebříčku tvoří firmy ze spotřebitelského průmyslu a dopravy (nárůst ze 174 na 178), následují firmy ze sektoru energetika a zdroje (mírný pokles ze 146 na 138) a odvětví výroby (nárůst ze 113 na 124).

Žebříček 500 nejlepších společností CE TOP 500 je sestaven podle konsolidovaných výnosů společností za fiskální rok 2014 z 18 zemí střední a jihovýchodní Evropy.

,