Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Smrt byznysplánem. V Zimbabwe kvůli AIDS bují obchod s levnými rakvemi

  • 12
Stále více mladých podnikatelů zkouší v Zimbabwe prorazit v pohřebním byznysu. Využívají i vysokého výskytu AIDS, kterým je země sužovaná. Pozůstalým nabízejí rakve, které jsou podstatně levnější než od velkých pohřebních ústavů. Čelí však kritice, že vydělávají na smrti.

Osmadvacetiletý John Mutau je jedním z těch, kdo tvrdí, že dělají slušné cenově dostupné pohřby. Rakve z jeho dílny, vyráběné ze zbytků dřevařských firem, stojí zhruba 40 dolarů. Pohřební ústavy požadují 200 až 2 000 dolarů.

AIDS v Zimbabwe

Přestože v zemi počet úmrtí na AIDS klesl od roku 2001 díky vzdělávacím kampaním i lepší dostupnosti antiretrovirálních léků o dvě třetiny, podle tamního Národního programu boje proti AIDS nadále ročně umírá více než 60 000 lidí.

Podle OSN má Zimbabwe pátý nejvyšší výskyt HIV v subsaharské Africe - virem je nakaženo přibližně 15 procent dospělých (1,4 milionu lidí). Přístup k léčbě má ale jen zhruba jen 600 tisíc lidí.

„Mnoho lidí se domnívá, že smrt oslavujeme, protože na ní vyděláváme, ale to neděláme. Jsme tu proto, abychom pozůstalým poskytovali levné a pro ně dostupné rakve,“ řekl BBC.

Mutau v této oblasti působí od roku 2005, měsíčně v průměru vydělává až 500 dolarů. Přesto tvrdí, že výrobcem rakví nikdy být nechtěl a že to bral jako poslední možnost, jak nakrmit rodinu.

Už jedenáct let vyrábí rakve i třicetiletý Gift Olesi. Do pohřebního byznysu vstoupil poté, co přišel o práci u dřevařské společnosti. Na rozdíl od Mutaua se zaměřuje na střední třídu a rakve prodává za více než 250 dolarů. „Vydělávám nejméně 900 dolarů měsíčně,“ přibližuje svůj příjem.

Firma pro nemocné vyrábí bylinné doplňky stravy

Jiné podniky se snaží pomoci nakaženým lidem. Například společnost Green World Zimbabwe vyrábí bylinné doplňky stravy, jež doporučuje užívat v kombinaci s antiretrovirálními léky. Správná výživa má podpořit účinek medikamentů. Firma pomáhá lidem s HIV zahájit vlastní podnikání prodejem těchto výrobků. Doposud vyškolila zhruba tisíc lidí.

Ze zimbabwských prostitutek se staly farmářky. V boji s AIDS pomáhají i Češi

Phyllis Muloyiová, která žije s HIV už 18 let, však upozorňuje, že takové podpůrné programy nestačí. Podle ní je například důležité přimět banky, aby nakaženým lidem začali půjčovat peníze.

„Právě v důsledku zvýšené dostupnosti léků by banky měly hledět jen na potenciál podnikání a ne na to, jestli dotyčný má, nebo nemá virus,“ dodává bojovník proti AIDS Jephias Mundondo.