Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

KOMENTÁŘ: Důchody a poplatky. Babiš se střetl s realitou

  • 207
Politika má některé železné zákonitostí, které fungují jak u tradičních stran, tak evidentně i u nových hnutí. Jedna z nich je tato: Jakmile nastoupí k moci nová vláda, ministr financí si vždy jako první z jejích členů všimne, že ne všechno, co se slibovalo voličům na náměstích, v kulturácích a po sokolovnách, lze splnit.

Andrej Babiš, lídr hnutí ANO, je ministrem financí půldruhého měsíce, sliby zatím neodvolává – ale některých už lituje.

V sobotním rozhovoru pro MF DNES takto promluvil o zdravotnictví a důchodech. Babiš náhle přiznal, že "zpětně lituje, jak ustoupil ČSSD u zrušení poplatků v nemocnici". A na otázku, jak překope důchodovou reformu, když vláda zruší takzvaný druhý pilíř, odpověděl. "Každý rok máme na důchodech padesát miliard deficit. Možná by si lidé měli uvědomit, že by se měli postarat sami o sebe."

Tomu se říká srážka s realitou. Před volbami Andrej Babiš většinou odpovídal něco ve stylu, že "kdyby se tu tolik nekradlo, žádných pilířů a poplatků by vůbec nebylo třeba".

ANO program neruší, žádný pevný před volbami nemělo

U ANO navíc můžeme mluvit spíše o procitnutí, nikoliv o porušení programu. Babišovo hnutí žádný pořádný ani nemělo. Vždyť před volbami ho pořád měnilo – podle toho, zda marketingoví stratégové zrovna radili doleva, či doprava. Takto za pochodu ANO měnilo pohled na poplatky i penzijní reformu, až vůbec nebylo jasné, co vlastně Babišovo hnutí prosazuje.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Josef Kopecký: Co oranžoví a modří netuší
  • Vladimír Votápek: Šéf Kremlu nebezpečně argumentuje krví a půdou
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Sám Andrej Babiš v diskusích kritizoval či spíše nechápal smysluplnost druhého důchodového pilíře. Přitom v programu ANO slibovalo nejen jeho zachování, ale dokonce vylepšení přilákáním nových klientů. Povinně do něho měli vstupovat všichni noví zaměstnanci – a až po čase by mohli vystoupit, kdyby jim privátní spoření nevyhovovalo.

Zjištění Andreje Babiše, že je to trochu jinak, se nemá cenu posmívat nebo se pohoršovat. Jen se tím prostě zařadil mezi politiky, jímž tolik nechce být.

Před ním k témuž dospěli třeba Mirek Topolánek (se slibem rovné patnáctiprocentní daně) nebo Petr Nečas (s příslibem nezvyšování daní). České koaliční vlády navíc dávají možnost ideální výmluvy: My nic, to naši partneři.

A víte, který ministr financí vyjádřil totéž zjištění co Andrej Babiš dnes již legendární větou, že "naše sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí"? Bohuslav Sobotka, ministr financí ve Špidlově vládě, když v roce 2003 vysvětloval, proč maskot ČSSD zvaný Socánek nerozdává.