Vaječné těstoviny: kolik je v nich vajec?

Když dělala babička doma nudle, zakládala si na tom, že jsou krásně žluté.
Když dělala babička doma nudle, zakládala si na tom, že jsou krásně žluté. Znak, že nejsou šizené. Byla v nich vejce, a ještě k tomu čerstvá. Dnes jsou nudle žluté, i když v nich vejce nejsou. Ne, není v tom žádná chemie, ale neškodné koření kurkuma. Na tom není nic špatného, znalci dokonce říkají, že bezvaječné těstoviny jsou lepší než vaječné.

Jenže když už se těstoviny jmenují vaječné, měla by v nich vejce být. Když budu chtít těstoviny bez vajec, koupím se bezvaječné. Logika, kterou, jak se ukázalo, všichni výrobci nectí. Z deseti druhů těstovin, které testoval Státní veterinární ústav v Praze, polovina obsahovala méně vajec, než by podle vyhlášky měla mít. Ta od vaječných těstovin požaduje minimálně dva kusy na kilogram mouky. Ne že by výrobci do těsta nedávali vůbec žádné vejce, ale rozhodně se nepředají. Tuzemští šetří víc než italští. Všechny tři italské výrobky zastoupené v testu obsahovaly třikrát až čtyřikrát víc vajec než ty, které pocházejí z českých pekáren. I když obsah vajec určitě není jediným ukazatelem kvality těstovin, o něčem vypovídá. Třeba o přístupu k zákazníkům. Vaječné těstoviny jsou dražší než bezvaječné. Že by tuzemští pekaři věděli, že množství vajec na vále jim inspektoři počítat nebudou a z hotového výrobku ho nepoznají? Lze ho stanovit jen z obsahu cholesterolu, u nás však na rozdíl například od Francie už není závazně stanoveno, kolik ho má být. Inspekce se proto omezuje jen na zjištění, zda cholesterol výrobek obsahuje, či neobsahuje. "Při kontrolách se nezabýváme, zda je vajec více nebo méně, ale zda tam vůbec jsou," vysvětluje Jiří Koudelka z České zemědělské a potravinářské inspekce. "Když ve vaječných těstovinách není vůbec žádný cholesterol, posuzujeme to jako klamání spotřebitele."

hana.vecerkova@mfdnes.cz

Chvála těstovin

Těstoviny, bohaté na sacharidy, kterých obsahují víc než 80 %, dlouho provázela fáma, že se po nich tloustne. Dnes i ty nejpřísnější diety berou sacharidy na milost, zejména takzvané pomalé cukry, které jsou v těstovinách. Na rozdíl od rychlých cukrů (cukr, ovoce, sladkosti, limonády), které se rychleji dostávají do krve, se v organismu rozkládají jen pozvolna, proto zaručují plynulou dodávku energie, nevyvolávají tedy ani nevolnost, ani pocit hladu. Navíc energetická hodnota těstovin je relativně nízká, porce bez omáčky obsahuje jen 150-200 kalorií. Kalorickou náloží se těstoviny stávají teprve ve spojení s omáčkami a přílohami. Takové špagety a la carbonara se slaninou, vejci, smetanou a parmezánem už rozhodně nepatří mezi dietní jídla. (hve)