Válečné dluhopisy mají probudit vlastence

Poprvé od druhé světové války hodlá americká vláda vydat takzvané válečné dluhopisy. Chce tak dát Američanům možnost projevit své vlastenectví a podpořit zpomalující ekonomiku USA. Nejdříve je ale nutné schválit zákon, který umožní válečné dluhopisy vydat. Zelenou mu dal minulý měsíc Senát, Sněmovna reprezentantů má svou verzi začít schvalovat v úterý. Pokud projde, je pravděpodobné, že zákon dostane na stůl prezident George Bush ještě letos na podzim.

Vydání dluhopisů ale zřejmě ještě potrvá několik měsíců. Detaily ještě nejsou známy, odborníci ale čekají, že by měly být strukturovány s výnosem 4,5 procenta.
Vláda USA, respektive severní Unie, poprvé využila válečné dluhopisy k financování státní pokladny během občanské války v 19. století.

Dluhopisy vydávané během druhé světové války byly modifikací běžných cenných papírů z května 1941 po japonském útoku na Pearl Harbor. Bývaly populární: staly se například častým narozeninovým dárkem, rodiče je kupovali dětem a snažili se tak ušetřit na jejich studia. Celkem si je koupilo asi 85 milionů lidí, kteří do státní kasy přispěli více než 185 miliony dolarů.

Analytici se ale domnívají, že vydání dluhopisů je nyní spíše psychologickým krokem, který má pozvednout veřejnou morálku. "Z finančního hlediska to nebude mít až tak zásadní význam," potvrdil vrchní ekonom Brookings Institute Henry Aaron.

K vydání dluhopisů se chová opatrně i samotné ministerstvo financí, i když navenek oceňuje vlastenecký zápal a náladu Američanů. Vláda by byla raději, kdyby lidé nespořili a peníze spíše utráceli. Spotřebitelská poptávka je totiž hlavním tahounem hospodářství USA a pokud klesne, bude to pro americkou ekonomiku znamenat velké starosti.