Válka silně dopadne i na Česko

  • 10
Začátek války v Iráku se odpočítává na hodiny a s tím i ekonomické dopady na občany a firmy v České republice. Válečný konflikt Spojených států a jeho spojenců s režimem Saddáma Husajna v Česku ovlivní zejména cestovní ruch, ceny pohonných hmot a zásadně naruší obchody celé řady firem aktivních v islámském světě.

Hloubka finančních dopadů války bude záležet na její délce. Ve větší či menší míře však zřejmě nikoho neminou. Evropská komise počítá, že válka může cenu ropy zdvojnásobit až na 57 dolarů za barel.

"Někteří analytici nyní odhadují růst ceny benzinu na více než třicet korun za litr. Pokud tato situace nastane, tak zřejmě jen na krátkou dobu a potom by cena měla jít pomalu opět dolů," soudí Tomáš Zikmund, mluvčí skupiny Unipetrol, která vlastní Českou rafinérskou a největší domácí síť čerpacích stanic Benzina.

Ropa již zdražuje v očekávání válečného konfliktu od začátku roku a v posledních dnech šly dokonce její ceny mírně dolů.

Skokové zdražení benzinu pocítí nejen majitelé automobilů. Dopravní náklady se totiž promítají do všech cen - od potravin až po elektroniku. Při déletrvajícím konfliktu lze očekávat i růst cen veřejné dopravy a možná i plynu.

O jeho cenách v tuzemsku rozhoduje regulátor a ke zvýšení cen pro domácnosti by přistoupil v případě, že růst cen této suroviny by nebyl záležitostí pouze několika málo týdnů.

Nejistý zůstává vývoj světových cen akcií, které po nedávných propadech začaly růst v očekávání brzkého konce ještě nezahájené války.

Při delším konfliktu se však mohou vydat opačným směrem a způsobit ztráty i lidem v Česku, kteří mají desítky miliard v podílových fondech.

Irácká krize zasahuje do cestovního ruchu. Zájezdy do islámských a jiných rizikových zemí sice zlevnily, ale cestovní kanceláře často doporučují odložit i již zaplacené dovolené.

Cestovní kancelář Fischer již zrušila let do Egypta plánovaný na tento čtvrtek. "Zákazníci si mohou zájezd zdarma přeložit," uvedla mluvčí firmy Věra Kudynová.

Větší dopad na Česko však může mít útlum příjezdu zahraničních turistů. Podle České centrály cestovního ruchu může pod vlivem konfliktu odložit příjezd do země až 750 tisíc turistů.

"Zatím však nemáme žádné informace, že by zahraniční turisté koupené zájezdy do Česka ze strachu rušili," říká mluvčí asociace cestovních kanceláří Luboslav Mazourek.

Značné ztráty vyplývají z ušlých obchodních příležitostí firem. Česko - jako spojenec USA - musí počítat s tím, že se k němu začnou některé islámské země obracet zády.

Vyloučeno není, že přestanou splácet i dluhy za dodané zboží. "Ztráty mohou být od nuly do miliard korun," říká šéf exportní pojišťovny Pavol Parizek.

České firmy se obávají válečných ztrát
Válka s Irákem způsobí rány českým firmám, které obchodují se zeměmi islámského světa.

"Když řinčí zbraně, mlčí Múzy, a obchod je jednou z nich. Rozjednané obchody se zastaví, nabourají se kontakty, které vedou k novým dodávkám. Máme už i signály, že některé země vyhlásí embargo na dodávky z České republiky," řekl generální ředitel Exportní a garanční pojišťovny Pavol Parizek.

Stejně skeptický pohled má většina firem obchodujících v této oblasti. "Dostavěli jsme kovárnu v saúdskoarabském Al Khobar, která je v garančním provozu. Většina zaměstnanců tam odmítá jet na montáž a zákazník se dívá, zda je to oprávněné.
Není to jednoduché," reagoval šéf PSJ Novotech Václav Šedivec.

Česko je zejména dodávkami strojírenských celků hodně angažováno v Alžírsku, Egyptě, Íránu, arabských emirátech a Turecku.

"V těchto zemích jsou desítky projektů, které jsou ve stadiu splácení. Když dojde ke konfliktu, splácení může být ohroženo s dopady od nuly do miliard korun," tvrdí Parizek.

V případě, že by se do konfliktu zapojily další arabské země, výrazně se zmrazí vzájemný obchod.

"Český export do oblasti je ročně téměř 12 miliard korun a válka ho může o několik miliard snížit," předvídá šéf agentury CzechTrade Martin Tlapa.

Ztráty rozhodně nenahradí případná účast českých firem na obnově Iráku. "Něco podobného bylo po válce v Perském zálivu. Nastoupily tam jiné firmy, které nás nahradily, a my jsme skončili," říká šéf Technoexportu Josef Cílek.

Ani po válce v Jugoslávii se české firmy na obnově nijak nepodílely. "Podíl na obnově se zredukoval na bezplatnou pomoc české strany, ale žádné komerční projekty na to nenavázaly. Stejně tak bych si nedělal velké iluze, že zrovna na nás někdo v Iráku čeká," dodává Parizek.

Vliv na zakázky při obnově Iráku budou mít hlavně USA. "A bude záležet jen na nich, zda Čechům něco z toho dortíčku přenechají. Aby to nedopadlo jako v Kuvajtu, kde se české firmy k ničemu nedostaly," říká tajemník Česko-arabské obchodní komory Bechara Traboulsi.

Výjimkou z českých firem je Omnipol, který bojuje ve výběrovém řízení na dodávku ochranného systému pro saúdskoarabskou armádu.

Ten nabízí i odmořovací a ochranné pomůcky. Příležitost vidí i výrobce plynových masek Gumárny Zubří.