Válka trvá. Ropa zdražuje

  • 2
Cena lehké americké ropy překročila v pátek ráno hranici 31 dolarů za barel, Brent obchodovaný v Londýně stojí již skoro 27 dolarů. Černé zlato tak stojí nejvíc od té doby, co vypukla válka na Blízkém východě. A nic podstatného na tom nemění ani fakt, že ropa v odpoledních hodinách v pátek nakonec o malinko zlevnila.

Poté, co OPEC vyjádřil své přesvědčení, že na trhu je této suroviny stále dost. Ropa zdražuje hlavně kvůli rostoucí nejistotě, kterou válka přináší. Stále častěji se totiž ozývají hlasy, že válka bude zřejmě delší, než se původně čekalo.

Když se ke konfliktu v Iráku schylovalo, ropa zdražovala a dostala se jen těsně pod historická maxima skoro na 40 dolarech za barel. Poté, co válka vypukla, černé zlato začalo zlevňovat a dostalo se ke 27 dolarům za barel.

Všichni si říkali, že irácký režim Saddáma Husajna bude rychle poražen a ropná pole v zemi začnou znovu zásobovat svět. Jenže teď se zdá, že to potrvá déle, než to původně vypadalo.

Druhým faktorem, který cenu ropy zvedá, je navíc situace v Nigérii. Zde totiž kvůli etnickým nepokojům došlo k poklesu produkce této strategické suroviny o 40 procent. "Nigerijská ropa je poměrně výraznou komoditou, kterou potřebují americké rafinerie před začínající motoristickou sezonou," uvedl pro Reuters analytik Comonwealth Bank David Thurtell.

Nigerijská ropa přezdívaná "sladká" s nízkým obsahem síry je totiž velmi vhodná pro výrobu benzinu. Denně se odsud vyváželo 2,2 milionu barelů denně, ale to po vypuknutí nepokojů již neplatí. Ropa od šestého největšího dovozce ropy do USA tak nyní na světových trzích chybí.

Po válce zdraží dřevo

Všichni čekají, že až skončí válka na Blízkém východě, žhavou komoditou, o níž se bude nejvíce mluvit, se stane ropa. Na ní bude totiž záviset úspěch poválečné rekonstrukce Iráku. Podobný zájem podle odborníků může být o surovinu mnohem prozaičtější - o dřevo.

Již nyní zaznamenaly firmy, převážně z USA, zvýšený zájem o dodávky dřeva. Někteří producenti již byli dokonce vyzváni, aby těžbu zvýšili. "Šedesát procent stavebního dříví a překližky, které nyní směřují z USA na Blízký východ, jsou dodávky pro velení americké armády v katarském Dauhá," potvrdil mluvčí oddělení dodávek ministerstva obrany USA Frank Johnson.

Tento materiál je využíván pro budování vojenských staveb. Bude ho potřeba mnohem více, než je zatím objednáno. Pentagon má roční rozpočet na dodávky, které nesouvisejí přímo se zbraněmi, okolo 7,8 miliardy dolarů. Z toho na dřevo a podobné materiály má vyhrazenu téměř třetinu, tedy asi 2,5 miliardy dolarů.

"Dřevařský průmysl zcela jistě zvýšenou poptávku vítá. Zvláště proto, že ceny zatím nejsou příliš vysoké. A to navzdory tomu, že v USA se hodně staví nové domy, a poptávka tedy existuje poměrně slušná," uvedl pro zpravodajství CNNMoney analytik firmy D. A. Davidson Steven Chercover.

Američtí odborníci dávají vinu za stagnující ceny v USA v tomto sektoru nízkým clům na dovážené dřevo z Kanady. USA od souseda čerpají téměř třetinu své spotřeby. "Z Kanady se zvedl vývoz, v USA přitom poptávka neroste tak rychle - ceny šly proto dolů. Pokud vzroste poptávka na zvýšení dodávek do Iráku, bude to pro nás skvělé," dodává Chercover.

Někteří analytici však pochybují, zda nárůst poptávky v Iráku bude dostatečně silný na to, aby se ceny v USA zvedly. "V každém případě je to šance. Až přijdou objednávky, musíme být připraveni zvýšit produkci během několika dnů," tvrdí Cindy Blackmanová, manažerka jednoho z největších dodavatelů dřeva vládě, společnosti Sylvan Industries.