Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

S nákupem eur na dovolenou nemusíte spěchat. U elektroniky ale neotálejte

  • 112
Propad koruny může Čechům podražit dovolenou u moře, nákup potravin v Německu i pořízení nového počítače. Co se vyplatí koupit nyní a u čeho naopak není potřeba propadat panice? Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky spojené s poklesem koruny.

1 Vyplatí se mi valuty na letošní dovolenou nakoupit už nyní?

Stejně jako u jiného zboží platí, že měny se vyplatí nakupovat, když jsou levné. To v tuto chvíli v žádném případě nejsou. Dolar za 24 korun se naposledy prodával v roce 2006 a euro za více než 28 v roce 2009. Ostatní evropské měny na rozdíl od koruny tolik neoslabují. I když nikdo nemůže vyloučit, že se koruna bude dále propadat a zaznívají i obavy o atakování hranice 30 korun za euro, většina ekonomů se shoduje, že propad kurzu je čistě psychologickou hrou spekulantů. Tuzemská ekonomika je na tom dobře a pro pokles není reálný důvod. Pokud jste tedy dolary a eura zatím nenakoupili, sice riskujete, že dalším otálením ještě mírně proděláte, podle ekonomů by už však propad neměl být nijak výrazný. A je zde navíc i nezanedbatelná šance, že se měna vzpamatuje.

2 Z léta mi zbylo 100 euro. Vyplatí se mi je teď vyměnit?

Určitě ano. Pokud jste eura nakupovali koncem loňského června a prodáte je nyní, vyděláte 96 korun. Na druhou stranu vám část strhne banka či směnárník, a pokud se letos opět chystáte na dovolenou do zahraničí, budou se eura určitě opět hodit. Je tedy potřeba zvážit, zda se to pro mírný zisk vyplatí.

3 Mám si koupit zájezd v předstihu, nebo můžu počkat?

Cestovky počítají s tím, že pokud bude pokles kurzu pokračovat, do cen zájezdů ho promítnou. Zatím se to však neděje. Podle mluvčího skupiny Fischer Jana Osúcha kancelář zatím nezdražuje, naopak lze v tuto chvíli ušetřit za včasný nákup. „Ceny na léto neupravujeme. Je však pravděpodobné, že další výrazné zdražování dolaru i eura k vyšším cenám v blízké době povede,“ říká Osúch. Podle marketingového ředitele Exim Tours Stanislava Zímy by dokonce obava lidí z další devalvace mohla výrazně nakopnout letošní prodeje, což by mohlo vést k menší nabídce zájezdů na poslední chvíli.

4 Kde mě dovolená vyjde levněji?

Pokud zvažujete, zda letos podniknete nákladnější cestu za dalekou exotikou, nebo raději zvolíte osvědčené destinace v Evropě, je třeba počítat s tím, že růst cen v dalekých zemích bude vyšší. Ceny zájezdů do evropských zemí stejně jako do Turecka nebo Egypta se odvíjí od kurzu eura, zatímco do vzdálenějších států od kurzu dolaru. „Faktury za hotely v dolarových zemích se nám prodražují každým dnem,“ říká Osúch. Dovolená v jihovýchodní Asii nebo Karibiku tak může zdražit výrazněji než relax u moře v Řecku či Španělsku. Podle Osúcha by se zvýšení cen evropských destinací mohlo odrazit především u nabídek last minute.

5 Jezdím nakupovat za hranice do Saska. Vyplatí se mi to teď?

Podle průzkumu MF DNES a iDNES.cz z poloviny prosince vyšel kontrolní nákup o 23 položkách v Německu na 1037,50 korun, v Česku stejné zboží stálo 1086,58 korun. Zákazník tedy ušetřil téměř 50 korun. Při započtení oslabení koruny by to nyní bylo zhruba jen 26,60 Kč. Také nákup v nejlevnějším Polsku už není tak výhodný jako před měsícem a bude stát asi o deset korun více. I tak lze však stále ušetřit stokorunu. Výhoda nákupu v cizině tedy už není tak výrazná, za hranicemi je však stále levněji. Samozřejmě je potřeba zohlednit náklady na dopravu.

6 Chystám se na nákup elektroniky. Mám otálet?

„Dolar je podstatný pro ceny elektroniky a výpočetní techniky a právě v této oblasti patrně pocítí silný dolar i český spotřebitel zvýšením ceny,“ předpokládá Pavel Sobíšek, hlavní ekonom banky UniCredit. A jelikož se koruna k dolaru propadá výrazně více než k euru, jsou úvahy o včasném nákupu namístě.

Podle obchodníků aktuální ceny vydrží jen do doby, než se vyprázdní sklady, pak se změní směrem nahoru ceny počítačů, elektroniky i bílé techniky. „Koruna se propadla na svá historická minima a zdražování v tuto chvíli mohou odvrátit pouze plné sklady obchodníků a jejich silná vyjednávací pozice vůči distributorům,“ říká PR manažerka Alza.cz Šárka Jakoubková. 

Někteří prodejci již zdražili. Například Datart mírně zvýšil ceny v prosinci. „Nyní očekáváme, že jednotliví dodavatelé budou zdražovat postupně,“ uvedla mluvčí Jana Choroušová. Největší zdražení čeká ve druhém čtvrtletí, ale tam, kde nejsou zásoby, se může zdražovat prakticky ihned. „Nyní počítáme s tím, že by se zdražení pohybovalo průměrně na úrovni 4-8 procent, ale záleží to samozřejmě na dalším vývoji eura,“ dodala.

Nejvíce může být znát posun v ceně u nových modelů notebooků, u nových televizí Datart čeká zdražení 20 až 30 procent. Středně drahé a drahé domácí spotřebiče mohou zdražit při dlouhotrvajícím nepříznivém kurzu, a to s odstupem několika měsíců. „U levnějších položek může být cena naopak velmi rychlá z důvodu velmi nízké marže, kdy je produkt na jakýkoliv výkyv v ceně velmi citlivý,“ řekla mluvčí Datartu.