Vánoce na splátky: jako za hotové nebo i o čtvrtinu dražší

Kde vzít peníze na vánoční dárky? Ten, kdo si během roku nenašetřil, ale chce být štědrý, může nakupovat na splátky. Bude se však muset smířit s tím, že může zaplatit v porovnání s nákupem za hotové až o čtvrtinu více, a také strpět vyplňování žádostí a shánění potvrzení o příjmu od zaměstnavatele. Stále více výloh, zejména prodejen s elektronikou a domácím vybavením, je označeno logy společností Multiservis, Cetelem a Home Credit, které signalizují: tady vám dáme na dluh.

Splátkovým firmám konkurují banky s nabídkou spotřebitelských půjček, kontokorentních úvěrů a kreditních karet, obchodníci, kteří své zákazníky úvěrují sami a některé leasingové společnosti.

Mezi jednotlivými typy půjček existují značné rozdíly - a to nejen v "ceně", ale i procesu, který musí zákazník podstoupit, aby peníze dostal. Pro peněženku nejpříjemnější je nákup u společnosti Triangl, který si ke splátkám neúčtuje žádnou přirážku.

Kdo chce z jejího katalogu nakoupit na Vánoce, musí si pospíšit. Zatímco během roku přiveze společnost zboží do čtrnácti dnů po objednání, před Vánocemi se dodací lhůty protahují zhruba na tři neděle.

"Objednávat zboží, které má být 24. prosince pod stromečkem, na počátku prosince, je velké riziko," říká mediální zástupce společnosti David Roj. Největší zájem je letos podle něj o mobilní telefony.

Úroky si neúčtuje ani firma Max, ta má však své obchodní zástupce zatím jen v hlavním městě. Naopak k nejdražším patří jednorázové úvěry od splátkových firem Multiservis, Cetelem a Home Credit.

Původní cena zboží během jednoho roku naroste o třiadvacet i více procent včetně poplatků. Ti, kteří mají jako stálí nebo bonitní klienti úvěrovou kartu těchto společností, s níž lze na dluh nakupovat opakovaně, mohou pořídit zboží levněji.

Půjčka z karty je totiž ročně úročena asi patnácti procenty. Takže například zlatá souprava za 12 tisíc korun bude stát při jednorázovém ročním úvěru okolo 15 tisíc korun, kdežto s kartou asi o tisíc korun méně.

Tyto počty platí pro zboží přibližně do patnácti tisíc korun, dražší se splácí déle, takže "naskáče" více úroků.

Pozor: firmy uvádějí ve svých letácích úrokovou sazbu, která se pohybuje zhruba od dvou do dvou a půl procenta, ale není to roční, nýbrž měsíční úrok!

Fronty na vyřízení žádosti o takový úvěr přímo v obchodech se nakupující bát nemusí. Podle Aleny Bouzkové z prodejny Saco, nabízející elektroniku, se sice zájem o tento způsob nakupování v posledním měsíci roku zvyšuje, oproti minulým létům je však v současné době menší.

"Možnost nakupovat na splátky totiž nabízí stále více obchodníků," vysvětluje Bouzková. Pokud odejde zákazník z obchodu s nepořízenou, bude to zaviněno něčím jiným.

Úvěr nebo karta není automaticky pro každého, kdo o něj požádá. Pokud společnost vyhodnotí žadatele jako málo solventního, má smůlu. Avšak způsob hodnocení společnosti tají.

Podobné podmínky čekají na zákazníky s kreditními kartami. Jejich úročení je v porovnání s kartami splátkových společnosti nižší - pohybuje přibližně od 1,20 do 1,95 procenta za měsíc podle typu karty. Pokud by člověk splácel pravidelně stejně velké částky, roční navýšení by činilo včetně poplatků až 20procent.

Jinou možností je kontokorent - tedy možnost vybrat z účtu více, než kolik na něm v danou chvíli je. Výhodou je, podobně jako v případě kreditních karet, že jsou peníze okamžitě dostupné. Úrok z dlužné částky u kontokorentů dosahuje přibližně čtrnácti až devatenácti procent ročně.

Vyřízení spotřebitelského úvěru, které banky úročí zhruba 11 až 19 procenty, je někdy náročné na čas. Peníze klient získá mnohdy až po několika dnech.

Jak je drahý nákup na splátky
Kolik zaplatí zákazník ročně navíc
jednorázový úvěr od splátkové firmy: 23-25 procent
kontokorent: 14-19 procent
úvěrová karta na zboží: 13-17 procent

spotřebitelský úvěr od banky

hotovostní:
12-19 procent
účelový: 10-11 procent
kreditní karta: do 20 procent