Po kauze společnosti Včelpo s ukrajinským medem, nakupuje čím dál víc zákazníků...

Po kauze společnosti Včelpo s ukrajinským medem, nakupuje čím dál víc zákazníků med přímo u regionálních včelařů. Ilustrační foto. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Včelaři musí zničit závadný med za miliony. A zbytek levně prodat

  • 68
Státní veterinární správa doposud odhalila 30 tun medu obsahujícího nepovolené látky. Ten patří společnosti Včelpo, která se nyní musí postarat o jeho likvidaci. Kvůli kauze s antibiotiky odmítají obchodníci brát od Včelpa i med, který je nezávadný.

Největší tuzemský distributor a zpracovatel medu Včelpo bude muset zlikvidovat desítky tun medu obsahujícího nepovolená antibiotika. Pro firmu, která je ve vlastnictví Českého svaz včelařů (ČVS) a vznikla už v roce 1979, to bude znamenat citelnou finanční ránu.

Státní veterinární správa (SVS) zadržela 265 tun medu Včelpa. Firma zřejmě nebude muset zničit veškerý med. Podle mluvčího SVS Petra Pejchala lze surovinu rozdělit do tří kategorií. „První z nich je med obsahující zakázané látky. Ten bude zlikvidován ve spalovně,“ vysvětlil Pejchal. Druhá část medu obsahuje antibiotika, které sice nejsou zakázaná, ale v medu nemají co dělat. Takový med je možné uplatnit v bioplynové stanici.

Dohromady se jedná zhruba o 30 tun medu určeného k likvidaci. Kilo medu stojí podle dat ČSÚ v současnosti v průměru 205 korun. Veterináři uvádí hrubou váhu, tedy i s obaly. Přesto se tržní hodnota medu určeného k likvidaci pohybuje v řádu několika milionů korun.

Pověst firmy je v troskách, obchodníci vrací i nezávadný med

Třetí část medu zatím veterináři neprověřili. Pokud se prokáže jako nezávadný, může ho Včelpo uvést na trh. Ztráta firmy se tak aspoň částečně sníží. Předsedkyně svazu včelařů Jarmila Machová však přiznává, že odhalení značně poškodilo pověst firmy. Med se značkou Včelpo je v současnosti v tržní síti jen těžko prodejný.

„Řetězce vracejí i zdravý med a to je velký problém,“ říká Machová. Včelpo znovu rozjelo výrobu, kterou zastavilo po objevení zakázaných látek, a podle Machové se daří najít odběratele. Ti však využívají situace, do které se Včelpo dostalo, a za med nabízí mnohem nižší ceny. „Odběratelé toho chtějí využít, med by rádi vzali, ale za mnohem nižší cenu než má. Teď to bude záležet na obchodnících,“ říká Machová.

Kontroloři odhalili zakáznané látky loni na podzim v několika produktech Včelpa značky Dědečkův med. Ten byl označen jako český. Při šetření však vyšlo najevo, že byl do Česka dovezen z Ukrajiny. Ani tam se nesmí antibiotika při léčbě včel používat a je tak možné, že med byl na Ukrajinu dovezen z Asie.

Včelaři zvolili novou dozorčí radu, která má firmu hlídat

Vedle ztrát z likvidace a neprodaného medu musí Včelpo počítat také s pokutou od veterinářů i Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). SVS už šetření ukončila a o výši pokuty rozhodne v průběhu příštího týdne. Podle informací iDNES.cz se sankce bude pohybovat kolem milionu korun, což je neobvykle vysoká částka. SZPI případ ještě šetří, testy zatím nejsou u konce.

Tržby Včelpo se podle posledních zveřejněných údajů za rok 2014 dosáhly 61 milionů, o rok dříve to však bylo o dvacet milionů méně. Aféra vypukla loni na podzim, na výsledky za loňský rok tedy bude mít vliv. Vážnější dopady na prodeje se však odrazí až v letošním roce. Podle Machové však firma situaci ustojí.

Situaci včera řešila i valná hromada Českého svazu včelařů. Ta jmenovala novou dozorčí radu Včelpa. Ta má dohlédnout na to, aby se situace se zakázanými látkami už neopakovala. Novým předsedou se stal Miroslav Štěpán, člen předsednictva ČSV. Toho doplní veterinář Josef Holešovský a ekonom Zdeněk Hromek.