Ve srovnání s USA platí Češi za pomalý internet více peněz

- Drahé ale přitom pomalé připojení k internetu a jeho dominantní používání muži jsou hlavní rozdíly při používání světové počítačové sítě v České republice a USA. K těmto výsledkům dospěla studie společností Deloitte & Touche a Markent. Internet je pro české občany stále nákladným médiem a proto se k němu připojují nejčastěji v práci nebo ve škole.

Tyto dvě skupiny tvoří 52 a 16 procent respondentů. Naopak v domácnosti se připojuje pouze 15 procent uživatelů.

Ve Spojených státech využívají internet zejména domácnosti, ze kterých se připojuje 69 procent uživatelů. Z práce a ze školy se připojuje pouze 17 respektive sedm procent Američanů.

Vysoké poplatky za připojení jsou velkým problémem pro 49 procent českých respondentů. Tato situace je podle Jiřího Donáta z Deloitte & Touche důsledkem skutečnosti, že v Česku na rozdíl od USA stále neexistuje nabídka připojení zcela zdarma bez nutnosti platit za telefonní hovory.

Nejčastěji uváděným problémem českých uživatelů je pomalá rychlost připojení. Za největší potíž ji označilo 74 procent dotázaných. To se odráží i ve struktuře využívaných služeb.

Například jen 13 procent českých uživatelů internetu poslouchá zvukové nahrávky. V USA je naproti tato možnost čtvrtou nejvyužívanější službou a její podíl představuje 31 procent. V kategorii do 20 let používá internet ke stahování zvuků dokonce 77 procent amerických uživatelů.

Také ženy tvoří v USA podstatně širší skupinu uživatelů - 58 procent, zatímco v Česku je to pouze 36 procent.

Nejčastěji užívanou službou internetu je prohlížení www stránek (82 procent), e-mail (60 procent) a telefonování přes Internet (60 procent).

Studii obě společnosti zpracovaly na základě odpovědí 514 respondentů během letošního února.