Produkce plastů se od roku 1964 zvýšila dvacetinásobně.

Produkce plastů se od roku 1964 zvýšila dvacetinásobně. | foto: Petr Topič, MAFRA

V oceánech bude v roce 2050 víc odpadu než ryb, varuje nadace

  • 15
Nadace Elleny MacArthurové vydala v úterý zprávu, která hovoří o zvyšujícím se počtu odpadů ve světových oceánech. Každý rok se do oceánu vyhazuje přinejmenším osm milionů tun odpadu. To je přibližně jeden kontejner s odpady za minutu. Tempo navíc stále zrychluje, takže v roce 2030 budou dva kontejnery za minutu a v roce 2050 už kontejnery čtyři.

Zprávu nadace zveřejnila v úterý při začátku Světového ekonomického fóra v Davosu. Zabránit černému scénáři přitom nebude snadné.

Bioplasty jsou v současné době výrobně dražší než petrochemická „klasika“ a recyklační systém je neefektivní. Vysokou produkci plastů podporuje i nízká cena ropy, která výrobce odrazuje od recyklace, uvedl britský deník The Guardian.

Dokument s názvem „Nová ekonomika plastů“ mimo jiné navrhuje vytvoření nových dopravních cest, které by mohly snížit únik plastů do přírodních systémů, zejména oceánů.

Osm milionů tun odpadu

Pokud bude současné tempo znečišťování pokračovat, v roce 2025 by oceány obsahovaly na tři tuny ryb jednu tunu plastu a v roce 2050 by v nich bylo už více plastu než ryb.

Situace je kritická už teď. Zatímco spotřeba plastů stále roste, jen 5 procent z nich je recyklováno a dalších 40 procent končí na skládce. Zbytek je buď spálen, nebo končí v ekosystémech, jako jsou světové oceány. Některé plasty navíc v moři uvolňují toxické chemikálie, které mohou být strávené rybami a skončit tak v lidském potravním řetězci.

Dokument bere v potaz, že plasty a plastové obaly jsou nedílnou součástí moderní společnosti a globální ekonomiky a že poskytují mnoho výhod. Podle Martina R. Stuchteyho z poradenské společnosti McKinsey, který se podílel na vytvoření zprávy, jsou plasty tahounem moderní ekonomiky a mají nepopíratelné výhody. Stuchtey zároveň konstatuje, že většina plastových obalů je použita pouze jednou, 95 % hodnoty plastového obalového materiálu v hodnotě 80 až 120 miliard dolarů (přibližně 2 až 3 biliony korun) ročně se tak v ekonomice zbytečně ztrácí.

Revoluce v plastových obalech

Zpráva připouští, že snížení množství plastu v oceánech vyžaduje spolupráci všech hlavních znečišťovatelů. Jedním z řešení by mohla být změna v balení produktů a zboží, která by poptávku po plastech omezila. Malé předměty by mohly být baleny například do vodou rozpustných fólií. Těžce recyklované plasty jako PVC a polystyrén by mohly být úplně vyřazeny.

Výrobci by pak mohli navrhnout nové snadno recyklovatelné typy balení a zároveň přehodnotit své výrobní postupy tak, aby usnadnili recyklaci. Více produktů by mohlo být vyrobeno z plastu, který lze kompostovat v průmyslovém měřítku, včetně pytlů na odpadky pro organický odpad.

Produkce plastů se od roku 1964 zvýšila dvacetinásobně. V roce 2014 dosahovala 311 milionů tun. Podle odhadů by se toto číslo mělo během dvaceti let zdvojnásobit a do roku 2050 dokonce zečtyřnásobit. Celý průmysl plastů zároveň spotřebuje 20 % z celkové produkce ropy.